Tanácsok kéz- és körömápoláshoz
A kéz minden ember egyéni névjegykártyája, és az arcunk mellett ez van kitéve leginkább mások tekintetének. Ezért is fontos a gondos kéz- és körömápolás. Mindennap használható tippeket adunk arra, hogyan tehetjük szebbé, egészségesebbé a körmünket, mit tegyünk azért, hogy a lakkozás szép és tartós, körmünk formája ideális, és körömágyunk is ápolt legyen.
1. Törékeny körmök reszelése
Törékeny, könnyen hasadó körmökre használjunk csiszolópapír reszelőt, mivel ez kíméletesebb reszelést tesz lehetővé. Vigyázat: legfeljebb két manikűrre elegendő!
2. Alkalmas reszelő
Lehetőleg ne használjunk bordázott fémreszelőt, mert nem elég jó csiszoló hatású, és a köröm „megdolgozása” ezért túl erős lehet, és körmeink könnyen beszakadhatnak.
3. Széles körmök
A széles körmök keskenyebbnek hatnak, ha ovális hegyesre reszeljük őket.
4. Körömágy kezelése
Körömolajat/körömápoló krémet rendszeresen körkörös mozdulatokkal masszírozzuk be a körömágy körüli bőrbe. Ez puhábbá és rugalmasabbá teszi a bőrt.
5. A körömbőr kezelése
A körömbőrt nagyon óvatosan, vattába csomagolt pálcikával, fültisztítóval kell hátratolni. A körömbőrt nem szabad vágni, mivel szakszerűtlen kezelés esetén sérülés és gyulladás keletkezhet, emellett védi a körmöt és a körömágyat a szennyeződéstől és a baktériumoktól.
6. Optimálisan lakkozzunk
A körmök lakkozása előtt ne fürödjünk, mert a köröm a vízben megduzzad, és száradáskor ismét összehúzódik, így a lakk lepereg.
7. Árt a körömlakk?
A körömlakk védi a körmöt a kiszáradástól és a tisztítószerektől. Semmi esetre sem káros. Az az állítás, hogy a köröm a lakkréteg alatt nem tud levegőzni, téves. A köröm élettelen szaruból áll, ezért nem lélegzik. Lényegében csak a köröm hátsó széle és a bőr között kell kis térközt célszerű szabadon hagyni, mert e helyen a szarusodás még nem fejeződött be.
8. A körömlakk eltávolítása
A körömlakkot mindig a körömágy felől a körömhegy felé kell eltávolítani és soha nem fordítva, mert különben lakkmaradékok kerülnek a körömbőr alá.
9. A köröm előkészítése
Lakkozás előtt zsírtalanítsuk a körmöket, különben a lakk nem tapad. Legjobb erre a lakklemosó vagy az alkohol.
10. Barázdált köröm
A hossz- vagy keresztirányú barázdák főként a lábkörmökre jellemzők. A lakkot vastagabb rétegben lehet felvinni, melyek kisimítják az egyenetlenségeket.
11. Alapozás
A színes lakk előtt vigyünk fel alapozó lakkot. Ez kisimítja a körömlemez kisebb egyenlőtlenségeit, a lakk tovább tart, és az esetleges sárgás elszíneződéseket a sötétebb fedőlakk eltakarja.
12. Elsőként a hüvelykujjat lakkozzuk
A fedőlakk felvitelét mindig a hüvelykujj körmén kezdjük, mivel a nagyobb felület miatt hosszabb a száradási idő.
13. A körömlakk tárolása
Minden használat után alaposan tisztítsuk meg a körömlakkos üveg zárókupakjának csavarmenetét, majd a kupakot erősen csavarjuk be. Így az illékony komponensek nem párolognak el. Ne kövessük azt a tanácsot, miszerint a körömlakkos üveget hűtőszekrényben kell tartani. Ez se nem praktikus, se nem szükséges. Ellenkezőleg, a túl hideg lakk túl sűrű, rosszul szárad és gyorsan lepereg.
14.Viszkózus körömlakk
A besűrűsödött lakk hígítóval ismét folyékonnyá tehető. Ehhez semmiképpen ne használjunk lakkeltávolítót (aceton), mert ez a lakk szerkezetét tönkreteszi. A híg lakkal keverés is javíthatja a besűrűsödött lakk állagát.
15. Beragadt üvegek
Tartsuk a beragadt kupakú üveget forró vízben, s utána könnyen nyitható lesz. Ennek elkerülésére minden használat után tisztogassuk meg a csavarmenetet lakkeltávolítóval.
16. A sietősek számára: másodperc-lakkok
A modern körömlakkoknak is legalább 10 perc szükséges a megkeményedésre. Akinek különösen sietős a dolga, az használjon ún. 60 másodperces lakkot, amely valóban megszárad ennyi idő alatt, ám nem tart tovább két napnál.
17. Gyorsszárítás
A gyorsabb száradás érdekében ne lehelgessük/fújjuk a belakkozott körmöt. A levegővel kifújt nedvesség puhán tartja a lakkot. Használjunk speciális sprayt a gyors szárításhoz. Ez is csak a felső réteget szárítja. A sietősek minden rétegnél használják a sprayt. Ez szilikont is tartalmaz, amely a lakk fényét erősíti.
18. Ollóval ne
Ne vágjuk ollóval, vagy más eszközzel a körmöt, mert könnyen hasad és letörik. Speciálisan erre a célra kifejlesztett körömvágót használjunk.
19. Puha köröm
Puha köröm esetén vigyünk fel előbb ún. körömerősítőt, de csakis a köröm elülső részére, hogy a hátsó része rugalmas maradjon.
20. Karcsú körmök
Lakkozásnál a széles köröm keskenyebbnek hat, ha szélén egy sávot nem lakkozunk be.
21. Kisebbnek látszó körmök
Nagy, széles köröm kisebbnek tűnnek, ha a lakk nem túl világos.
22. Nagyobbnak látszó körmök
A kicsi, keskeny körmöket teljes felületükön lakkozzuk és kerüljük a sötét lakkot – így nagyobbnak hatnak.
(Németből fordította: Koncz László)