Napsugárral a bárányhimlő ellen

Bár a bárányhimlőt sokan csak egyszerű gyerekkori betegségnek tartják, sajnos ennél azért több. Olyan szövődményekkel járhat ugyanis, mint a bőrfertőzés, a tüdőgyulladás, a szívizom-, máj- vagy ízületi gyulladás, és ezek nagyon megviselik a szervezetet, a felépülés belőlük pedig hosszadalmas. Egy újabb kutatás szerint a napsugár gátolhatja a bárányhimlő terjedését, sőt, azokon a helyeken, ahol magas az UV-sugárzás, nem is olyan gyakori ez a betegség.

Ha már elkaptuk

Sokan a homeopátiára, sokan pedig a borogatásra, míg mások a teljes karanténra esküsznek, ha már a pöttyök megjelentek. Egy friss londoni kutatás szerint azonban nem kell semmi más, mint egy kis napfény, és a betegségnek nyoma vész. Dr. Phil Rice, a kutatás vezetője elmondta, hogy a bárányhimlőt okozó vírus nagyon fertőző, köhögéssel és tüsszögéssel is terjed, éppen ezért fontos még kezdeti stádiumban megállítani.

Csodatévő UV?

Az, hogy az UV fény képes megállítani a vírusok terjedését, már régóta ismert tény, ebből a megállapításból indultak ki a londoni kutatók is. A vizsgálat során különböző országokból vett kutatási eredményeket vetettek össze éghajlati tényezőkkel, amelyből világosan kiderült, hogy azokban az országokban, ahol magas az UV-sugárzás, sokkal ritkábban fordul elő a bárányhimlő.

A kutatás arra is rámutatott, hogy a napfény valóban inaktiválja a bárányhimlőt okozó vírust a bőrön, és ezáltal nem engedi ezt tovább terjedni. A kutatók azt is leszögezték, hogy ez nem azt jelenti, hogy a betegség terjedésének megállításáért csak a napfény tehető felelőssé, közrejátszanak még olyan tényezők, mint a páratartalom vagy a hőmérséklet is, nem beszélve az életkörülményekről.

(Forrás: a suns-uv-rays-may-prevent-chickenpox alapján angolból fordította: Sophie)