Fejtetű – mi a teendő?
A fejtetű leggyakrabban gyerekközösségekben fordul elő, sajnos egyre gyakrabban. Fontos tudni, hogy semmi köze a tisztasághoz! A fejtetű bármelyikünkben megtelepedhet még a naponkénti hajmosás és testápolás ellenére is, kaphatunk tetűt buszon, villamoson is, nem szabad tehát megbélyegezni senkit, akinek a hajában tetűt találnak. Nézzük, miről ismerhető fel a fertőzés és hogyan szabadulhatunk meg ezektől a kis parazitáktól.
Hogyan kaphatunk fejtetűt?
A „Pediculus humanus capitis”, ahogy a fejtetűt tudományosan nevezik, ügyes kis állatka. Akár 30 centiméter távolságról is egy pillanat alatt a hajunkban landol. Játék közben az iskolaudvaron, az óvodában, ahol a gyerekek gyakran összedugják a fejüket, gyorsan gazdát cserélnek. A fejről fejre történő átvitel tehát a leggyakoribb.
A sapka, párna révén történő fertőzés rendkívül ritka, mivel vérszívás nélkül ezek a kártevők 55 óra múlva elpusztulnak, és ezért, hacsak jobb alkalom nem kínálkozik, nem hagyják el helyüket. Háziállatok révén történő fertőzés kizárt.
Miről ismerhetem fel, hogy gyermekem tetves?
Ha a gyerek állandóan a fejét vakargatja, ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy koncentrál valamire… Erős viszketés esetén, vagy ha az iskolában fejtetű-fertőzés lépett fel, vizsgálja meg gyermeke fejbőrét. Ehhez célszerű a fejet hagyományos testápolóval behabosítani. Ne öblítse le, mert a hab a vérszívókat mozdulatlanná teszi, így azok nem futhatnak el. Ezután egy speciális, sűrű tetűfésűvel a haj tövétől a végéig fésüljük át a hajat, közben a fésűt papírkendővel időnként töröljük le. Tetűfertőzés esetén a papírtörlőn kis tetveket, lárvákat, vagy tojásokat találhatunk.
Veszélyes lehet a fejtetű?
Nem, nem visznek át ránk betegségeket. Megtörténhet azonban, hogy vakarózás közben a gyermek felsérti a fejbőrt és az elfertőződik. Ilyen esetben orvoshoz kell fordulni, aki a viszketés csökkentésére is ad segítséget.
Hogyan szabadítható meg gyermekem a tetvektől?
A kopaszra vágás már nem szükséges. A legnagyobb sikert a tetű elleni szerrel történő kezelés ígéri, napi négyszeri kifésülés mellett. Ehhez speciális sűrű fogazatú tetűfésű kapható, amelyen fennragadnak a 3 mm nagyságú állatkák.
Tetűirtók recept nélkül is kaphatók. Hatóanyaguk (piretrum, permetrin) vagy a kártevők idegrendszerét, vagy légzését bénítja meg.
Fontos: A kezelést 8-10 nap múlva (nem előbb) meg kell ismételni. Tartsa be a használati utasítást, és kérje meg hozzátartozóit is a fejvizsgálatra. Ezen kívül tájékoztassa az iskolát vagy az óvodát is.
Még sikeres kezelés mellett is megmarad az elpusztult tetvek tojásának héja, mivel azok erős „ragasztóval” tapadnak a hajszálakhoz. Ez ugyan nem szép látvány, de problémát már nem okoz, és a haj növekedésével, a hajvégek levágásával utánpótlásuk megszűnik.
Be kell tenni gyermekeink plüssállatait a fagyasztóba?
Csak semmi pánik. Sem a macit, sem a fotelokat nem kell tetűíróval kezelni, mivel a tetvek vér nélkül csak rövid ideig élnek. Elég a fésűket és keféket mosószeres vízben kimosni. Hogy teljesen biztosra menjünk, elég a kéztörlőket, az ágyneműt kimosni, és a játékállatokat, sálat, sapkát stb. műanyag zacskóban tárolni.
(Németből fordította: Koncz László)