Új egészségügyi irányelvek a torokgyulladás kezelésére vonatkozóan
Az Amerikai Fertőzéses Betegségek Társaságának (IDSA) új egészségügyi irányelvei alapján az orvosok a jövőben csak a pontos diagnózis felállítása után írhatnak fel antibiotikumokat a streptococcus-torokgyulladásban szenvedő betegeknek, ezzel is elkerülve a gyógyszer-rezisztens baktériumtörzsek kialakulását. Az emberek hajlamosak automatikusan a baktériumoknak tulajdonítani a torokgyulladásos megbetegedéseket, pedig a legtöbb torokgyulladást vírusok okozzák és nem a Streptococcus baktérium, így az antibiotikumok szedése teljesen hatástalan és értelmetlen.
Az IDSA felmérései szerint az Egyesült Államokban évente 15 millióan keresik fel orvosukat torokgyulladásra utaló tünetekkel. Az esetek 70 százalékában antibiotikum-kúrát írnak fel az orvosok, pedig mindössze a páciensek 20 százalékánál bakteriális eredetű a fertőzés.
Az IDSA szakértői szerint a pontos diagnózis felállítása után a Streptococcus-torokgyulladást lehetőség szerint penicillinnel vagy amoxicillinnel kell kezelni és nem cephalosporinnal, vagy más, hasonló, modern antibiotikummal.
„A penicillin és az amoxicillin kiválóan alkalmas a bakteriális torokgyulladás kezelésére, persze csak akkor, ha a páciens nem allergiás a penicillinre” – nyilatkozta Dr. Stanford Shulman, az Ann & Robert H. Lurie Gyerekkórház fertőző betegségek osztályának vezetője. „A többi, drágább antibiotikum esetében nagyobb a gyógyszer-rezisztencia kialakulásának esélye.”
Az új egészségügyi irányelvek szerint a gyerekek manduláit még sorozatos fertőzések esetén sem ajánlatos eltávolítani. Azokat a betegeket, akiknek a tünetei között szerepel az orrfolyás, a köhögés, a rekedtség és a szájüregi afta, nem szükséges baktérium-tenyésztésre küldeni, ezek ugyanis a vírusos fertőzés jellemzői.
A torokgyulladás diagnosztizálására és kezelésére vonatkozó irányelveket a Clinical Infectious Diseases című orvosi szaklap októberi számában is elolvashatják az érdeklődők.