Mit néz a nő, mit a férfi?
Köztudomású, hogy gyakran más a férfiak és nők nézőpontja – és ezt szó szerint kell érteni. A férfiak és a nők szemmozgását kutatják a Bristoli Egyetem kutatói. A kutatók férfi és női résztvevőkkel filmkockákat, művészeti alkotásokat nézettek meg. Megfigyelték, hogy a nők szeme kevesebbet mozgott, miközben nézték a képeket, mint a férfiaké, de hosszabban elidőztek egy-egy helyen, és több részletet láttak ugyanazon a képen.
„A kutatás a legmeggyőzőbben bizonyítja, hogy – bár ugyanazon a világon osztozunk –, a férfiak és a nők nézőpontja időnként nagyon különböző tud lenni” – taglalja Felix Mercer Moss PhD hallgató, a kutatás vezetője.
A szemmozgás arra szolgál, hogy összegyűjtse a vizuális információt, ami aztán színezi az egyén világfelfogását. Ugyanígy, amikor az egyének különböző interpretációt adnak a világról, ez azzal az információval van kapcsolatban, amit keresnek, ahova néznek.
A kutatók férfi és női résztvevőkkel filmkockákat, művészeti alkotásokat nézettek meg. Megfigyelték, hogy a nők szeme kevesebbet mozgott, miközben nézték a képeket, mint a férfiaké, de hosszabban elidőztek egy-egy helyen, és több helyet néztek meg. A különbség ott volt a legnagyobb, ahol emberekről készült képeket néztek. A heteroszexuális párok fotóin mind a férfiak, mind a nők a nőt részesítették nagyobb figyelemben. De míg a férfiakat csak az arcok érdekelték, a nők mindkettejüknek – de főként a nőknek – a testét is szemügyre vették.
A kutatók úgy vélik, hogy más dolgokat nézhetnek a férfiak és mást a nők, mivel ők másként értelmezik a világot. A nők inkább azokat a képeket kedvelték, amelyek embereket ábrázoltak, ezek a képek osztották meg leginkább őket.
A nemek közötti különbség is megjelenik az észlelésben, nevezetesen a nők megnövekedett érzékenysége a fenyegetésre. Ez magyarázza a kísérlet eredményét: az emberek szemét egy képen a leginformatívabb terület vonzza, míg elkerüli azokat a területeket, amelyek fenyegetést vagy veszélyt hordozhatnak. Az arcokkal más a helyzet: ez olyan terület, amely nagyon sok információt, egyúttal potenciális fenyegetést is hordozhat, különösen, ha a szemkontaktust tekintjük.
Míg a férfiak közvetlen szemkontaktust teremtettek a képen lévőkkel – különösen, amikor szembenéztek az arcon tükröződő fenyegetéssel –, a nők kissé lefelé fordították a tekintetüket, az orr vagy a száj irányába. Valószínűleg azért, mondják a kutatók, mert a nők érzékenyebbek a közvetlen szemkontaktus negatív következményeire.