Szemizomrángás – mi a teendő?

A szemizomrángás kellemetlen, de gyakori tünet, és a legtöbb esetben ártalmatlan, egyszerű oka van. Szóba jöhet például a stressz és magnéziumhiány, és ezen könnyen segíthetünk. Ritkábban fordul elő, hogy a szemizom rángásának komoly oka van, pl. daganat. Nézzük a lehetséges okokat, és hogy mit tehetünk a szemizomrángás ellen.

Okok, amiért a szemhéjizom rángatózik

A rángatózó mozgást a szemhéj izmainak összehúzódása okozza. Az izomrángás kellemetlen, de többnyire ártalmatlan akkor is, ha több órán át tart.

Ideges izomrángás gyakran bekövetkezik, számos testrészünkön azonban nem érzékeljük. Mivel a szemhéj izmai közvetlenül a bőr alatt vannak, hamar felfigyelünk rá. Különböző okai lehetnek annak, hogy a szemhéjizmaink rángatóznak. Többek között a következő okok kerülnek szóba:

  • stressz
  • a szem elfáradása
  • magnéziumhiány
  • neurológiai betegségek
  • szemfertőzés
  • agydaganat.

A szemizomrángás mind bal, mind jobb oldalon felléphet, de általában csak az egyik oldal érintett.

Mi a teendő?

Ha nem folyamatosan, hanem csak időről időre és csak az egyik szem izomrángásról van szó, ne szaladjon rögtön orvoshoz. Többnyire csak ideges izomrángásról van szó, melyet stressz, vagy az egyik szemideg ingerelt állapota okoz.

Ha fizikai, vagy lelki stresszt vél a jelenség mögött, próbáljon meg nyugalomba jutni. Végezzen néhány relaxációs gyakorlatot, hallgasson zenét, vagy találkozzon nyugodt légkörben néhány barátjával. Egy kis masszázs is ellazulást hozhat: csukja be a szemeit és óvatosan masszírozza ujjaival a szemhéjat. Ha csökken a stressz, a szemhéjrángás magától elmúlik.

A stressz mellett a szemizomzat kifáradása is kiválthat szemhéjrángatózást. Többnyire a szemhéjemelő- vagy a szem záróizma a panasz oka. A szem elfáradásának oka lehet foglalkozásból eredő is, pl. ha valaki hosszú időt tölt el a számítógép előtt.

Ebben az esetben célszerű legalább a munka után lemondani a számítógépről, televízióról és okostelefonról. Sportoljon helyette, vagy hallgasson zenét. Munkahelyen a szem túlterhelését rendszeres szünetekkel előzheti meg – nézzen ki az ablakon ahelyett, hogy a képernyőt bámulja!

Túl kevés magnézium

Ha rángatózik a szemhéjunk, annak magnéziumhiány is lehet az oka. A magnéziumhiány negatívan befolyásolja az ideg és a szemhéjizom közötti kommunikációt, ami a szemhéjizom rángatózásához vezethet. Ennek oka a kevés magnéziumbevitel a szervezetbe (pl. diétázás).

Másrészt a megnövelt magnéziumigény is okozhat ilyen tünetet. Terhességnél, rendszeres sportolásnál, valamint stresszes életszakaszban lehet szó megnövelt igényről, emellett betegségek, mint például a cukorbetegség, vékonybél-nyálkahártya gyulladása, krónikus vesebetegség vagy alkoholizmus is lehet a magnéziumhiány kiváltó oka.

Ha magnéziumhiányt gyanít a szemhéjrángás mögött, ügyeljen a megfelelő mennyiségű magnézium bevitelére. A napraforgómag, diófélék, zabpehely, bab és spenót tartalmaz sok magnéziumot. Étrend-kiegészítőkkel is próbálkozhat.

Állandó szemhéjrángással menjünk orvoshoz

Ha a panaszok több mint egy hétig tartanak, keresse fel a szemorvost, aki a szemhéjrángás okait megállapíthatja. Ellenőrizheti, hogy fertőzés, vagy fénytörési hiba rejlik-e az okok mögött. Már enyhe fokú fénytöréshiba is vezethet a szem izomzatának megerőltetéséhez, aminek a következménye először rendszerint a szemhéjrángás.

A szemorvos mellett idegorvos segítségére is szükséges lehet, ő súlyos okokat is kizárhat, mint például idegkárosodást, az agy hibás vezérlését, vagy tumort. Az ilyen okok azonban rendkívül ritkák.

(Németből fordította: Koncz László)