Miért csuklunk, és mitől áll el?

A szervezet egy pillanatra úgy viselkedik, mintha belélegezne. A rekeszizom és a légzőizmok összehúzódnak, a bordák kifelé mozdulnak. Ekkor azonban a beszívott levegő hirtelen kiáramlik a hangszalagok között, és nem csak egyszer, hanem újra és újra. Mindenki számára ismerős ez a görcsös mozgás, a csuklás. Mitől, miért van, és mit tehetünk ellene?

A csuklás okai

Lehetséges kiváltó okok lehetnek:

  • nagyon hideg vagy forró ételek és italok
  • bőséges étkezés
  • kapkodó evés, ivás vagy dohányzás, túl nagy nyelés
  • erős idegesség vagy izgalom
  • különféle betegségek ritka mellékhatásai, mint például a gyomor vagy a nyelőcső gyulladása.

Az erős hőmérséklet-ingadozás izgatja a gyomrot és a rekeszizmot. Hagyja a jégkrémet ezért fogyasztás előtt kissé megolvadni a szájban. A mikrosütőből kivett ételeket, leveseket és más forró italokat ezzel szemben hagyja kissé kihűlni. Aki sietősen eszik és iszik, egyidejűleg sok levegőt is nyel. A túltöltött gyomor nyomja a rekeszizmot. Étkezzen inkább három kiadós adag helyett kisebb mennyiségeket naponta ötször. Egyen lassan és igyon sietség nélkül. Ez nemcsak megvédi a csuklástól, hanem az élvezetet is szolgálja!

Házi módszerek csuklás ellen

Normál esetben a csuklás csak átmeneti, s abbamarad, amint a rekeszizom megnyugszik. A csuklás idejének megrövidítése érdekében számos „biztos” módszer létezik, és mivel nem árthatnak, próbálja ki az alábbiakat:

  • Lélegezzen papír zsebkendőn át, hogy növekedjen a vér szén-dioxid tartalma
  • Igyon egy pohár vizet, és álljon fejre utána
  • Tartsa vissza a lélegzetét, és abban a pillanatban nyeljen, amikor a csuklást érzékeli (többször ismételje meg)
  • Tartsa mindkét mutatóujját a füléhez, egyidejűleg nyomja össze kisujjával mindkét orrnyílását és zárt szájjal fújja fel az arcát
  • Ülve dőljön előre, vagy húzza fel lábait, ez nyomást gyakorol a mellkasra
  • Igyon ecetet, vagy egyen cukrot.

E módszerek többnyire ugyanazon az elven alapulnak: izgatni kell a paraszimpatikus idegrendszert. Az idegek ezt az ingert továbbadják a „csuklásközpontnak” az agyban, és a csuklás megszűnik. Ha a csuklás tovább tart egy napnál, vagy ismét és ismét visszatér, keresse fel az orvost, ugyanis a szűnni nem akaró csukás súlyos betegségre is utalhat, amit kezelni kell. Ezen kívül a csuklás súlyos oxigénhiányhoz is vezethet. Az állandó csuklás nagyon ritka betegség, amely 99,9 százalékban a férfiakat érinti.

A csuklás eredete

A tudósok hosszú ideig tanácstalanok voltak a csuklás biológiai vonatokozását illetően. Párizsi kutatók azt gyanítják, hogy a csuklás a kopoltyúlégzés maradványa. A tüdőshalak, amelyeknek tüdejük és kopoltyújuk is van, vizet áramoltatnak a kopoltyún át, miközben szájüregük zárva van. Emellett hangszalagjuk közötti rés is zárva van, hogy ne kerülhessen víz a tüdőbe. Nyilvánvalóan évmilliókon át megmaradt az agynak a kopoltyú mozgatásáért felelős része, és ez vezérli az embernél is gégefedőt. De miért maradt meg a láthatóan haszontalan csuklás? Feltételezik, hogy a csecsemőknél segít a szopásnál. Az izommozgások szekvenciája csukláskor hasonló a csecsemőkéhez szoptatás alatt, bezárja a baba gégefőjét úgy, hogy nem jut tej a tüdőbe.

(Németből fordította: Koncz László)