Javítja a memóriát a rozmaring szagolgatása
Shakespeare Hamletjében Ophelia kijelenti, hogy a rozmaring fejleszti az emlékezőképességet. A tudósok most megerősítették: a fűszernövény illóolaja fokozza az éberséget és a számtani készségeket. A rozmaring tudatos alkalmazásával elérhető, hogy a betegek ne mulasszák el bevenni a gyógyszereiket, vagy hogy a születésnapi üdvözlőkártya feladása se merüljön feledésbe.
A newcastle-i Northumbria Egyetem munkatársainak kísérletsorozata alapján a rozmaringot szimatolók memóriája 60-75 százalékkal jobb azokéhoz képest, akiket nem tettek ki az illóolaj jótékony hatásának, míg más kutatások a hosszú távú memóriával kapcsolatban elért pozitív eredményről számoltak be.
„Jelen tanulmányban a prospektív memóriára összpontosítottunk, tehát azon képességre, mellyel észben tartjuk a jövőbeni eseményeket és teendőket. Ennek óriási szerepe van a mindennapi életben” – mondta Dr. Mark Moss, aki a Brit Pszichológiai Társaság Harrogate-i konferenciáján mutatta be az eredményeket.
A kísérlet során négy csepp rozmaring illóolajat adagoltak egy szoba párásító rendszerébe öt perccel azelőtt, hogy az alanyok beléptek volna. Összesen 66 önként jelentkező egészséges felnőtt vett részt a vizsgálatban, közülük véletlenszerűen választották ki, kik mennek illatosított és illatosítatlan helyiségbe. Mindkettőben ugyanolyan feladatok vártak rájuk, amelyek segítettek feltérképezni a prospektív memóriájukat – például bizonyos tárgyakat kellett megtalálniuk a szobában, majd átadni a kutatóknak, akik csak akkor „súgtak”, ha a vizsgált személyek maguktól képtelenek voltak elvégezni a feladatot. Minél több segítségre volt szükség, annál alacsonyabb a pontszám. A résztvevők hangulatukra vonatkozó kérdőívet is kitöltöttek, és vérmintát is szolgáltattak, hogy kiderüljön, milyen koncentrációban van náluk jelen a memóriaserkentő hatásáról ismert 1,8-cineol, más néven eukaliptuszolaj.
Az eredmények alapján a rozmaringgal illatosított szobában jobban teljesítettek: pontosabban emlékeztek eseményekre, magasabb pontszámmal és gyorsabban oldották meg a feladatokat. Vérplazmájukban lényegesen magasabb volt az 1,8-cineol szintje. Korábbi kutatások már utaltak rá, hogy az illóolaj-molekulák képesek az orrból a véráramba jutni. Ezek a vegyületek a szaglóideg stimulálásával hatnak az agyra. „Ez a tanulmány segíthet a memóriazavarral küszködők kezelésében” – mondta a kutatásban közreműködő Jemma McCready.