Javítják a városlakók életminőségét a zöldterületek

A parkok, kertek és zöldterületek jelentősen javíthatják a városi környezetben élők közérzetét, illetve életminőségét – derül ki az egyesült királyságbeli Exeteri Egyetem friss kutatásából. A szakértők több mint 5000 háztartásból gyűjtöttek adatot 17 éven át, 1991 és 2008 között, hogy megállapítsák a zöldterületek egészségre gyakorolt hatását. Az eredmények segíthetnek a várostervezők munkájában, és hosszú távon pozitív hatással lehetnek a társadalomra.

Dr. Mathew White és kollégái, az Európai Emberi és Környezeti Egészségközpont munkatársai arról számoltak be, hogy a zöldterület közelében élők kevesebb mentális stresszről és magasabb általános elégedettségről számoltak be. Ez az összefüggés akkor is fennállt, ha figyelembe vették a résztvevők jövedelmét, munkaerőpiaci státuszát, családi és fizikai állapotát, valamint lakhelyének típusát.

A kutatók összehasonlították a zöldterület nyújtotta pozitív hatások mértékét az olyan lényeges életeseményekével, mint például a házasságkötés. „Eredményeink alapján sok zöldterülettel rendelkező városrészen élni körülbelül harmadannyira hasznos az egészségre, mint a házasság” – állapították meg. A hatás tizede volt a munkaviszonyénak a munkanélküliséghez képest. Az értekezés szerint még a többi elégedettségre ható tényező figyelembe vétele mellett is jelentős szereppel bírt a környező zöldterület. „Az ilyen összehasonlítások fontos iránymutatást nyújthatnak a politikusoknak, hogy milyen városkép-fejlesztő projektekbe érdemes fektetni” – tette hozzá Dr. White.

Míg a zöldterületek hatása kicsinek tűnhet az egyénre nézve, az egész társadalmat tekintve már óriási lehet. „Kutatásunk lényeges lehet a pszichológusok, a közegészségügyi szakemberek és a városkép-tervezők számára, akik munkájuk részeként foglalkoznak az urbanizáció egészségre gyakorolt hatásaival” – magyarázták a szakértők. Beth Murphy, a Mind nevű mentálhigiénés szervezet szóvivője így fogalmazott: „Az elfoglalt életvitelt folytató, sűrűn lakott területen élő embereknek stressz-levezetést jelent a zöldterület közelsége.”

A kutatásból kiderült, hogy a zöldterületen testmozgást végző emberek 94 százaléka testileg és lelkileg is hasznosnak érzi az ilyen tevékenységet.