Tévézésben is minket utánoznak a gyerekek

Ha azt szeretnénk, hogy gyerekeink kevesebb időt töltsenek a tévé előtt ülve, nekünk magunknak kell példát mutatnunk. Ez derült ki nemrég a Pennsylvania Egyetem vizsgálatából, ami szerint közvetlen kapcsolat van a gyerekek és szüleik televíziózási szokásai között. „A gyerekek nagyjából annyi időt töltenek a televízió előtt, mint a szüleik” – nyilatkozta Amy Bleakley, az Egyetem Annenberg Közegészségügyi Központjának kutatója.

„Ha apu és anyu a munkából hazaérve automatikusan bekapcsolja a tévét, nagy rá az esély, hogy a gyerek is ezt fogja csinálni.”

A televíziózás hatásait rendkívül nehéz elkülöníteni, mivel a gyerekek életére számtalan más tényező van hatással nap mint nap. „Ezt figyelembe véve annyit azért biztosan állíthatunk, hogy a túl sok tévézés kapcsolatban áll az elhízásra való hajlammal és a gyerekek, valamint felnőttek körében kialakuló járulékos betegségekkel” – tette hozzá Russ Jago, a Bristol Egyetem közegészségügyi szakértője. „Természetesen a tévézésnek is megvannak a jó oldalai, hiszen a televízióból sok hasznos dolgot tanulhatnak a gyerekek, tehát ez a tevékenység önmagában nem káros. A lényeg a mértékletesség.”

Az Amerikai Gyerekgyógyászati Akadémia ajánlásai szerint a kétévesnél fiatalabb gyerekeknek nem lenne szabad tévézniük, és az ennél idősebbeknek is csak napi maximum két órát szabadna a képernyő előtt tölthetnie (nem oktató jellegű műsorokat nézve).

A mostani kutatás során a tudósok egy 629 kamasz, valamint 1550 szülő részvételével készült felmérés adatait elemezték, a szülők gyerekeit pedig korcsoportok szerint osztották be (5 évesnél fiatalabb, 6-11 éves, 12-17 éves). „Általánosságban elmondható, hogy korcsoporttól függetlenül a szülők televíziózási szokásai minden esetben nagy befolyással voltak a gyerekek képernyő előtt töltött idejére” – mondta Bleakley. „A szülőknek általában fogalmuk sincs, milyen nagy felelősség nyomja a vállukat ebből a szempontból. Ha nekik sikerül lecsökkenteniük a tévézéssel töltött óráik számát, az a gyerekekre is hatással lesz.”

Természetesen a mostani kutatást is fenntartásokkal kell kezelni, mivel az online felméréshez csak olyan szülők férhettek hozzá, akik rendelkeznek internetkapcsolattal, valamint a tudósok azt sem tisztázták, hogy a gyerekek milyen típusú műsorokat néztek a tévében (az oktató jellegű programok ugyanis még hasznosak is lehetnek). A kutatás részletes leírása a Pediatrics című tudományos szaklap augusztusi számában kerül majd publikálásra.