Tudományos magyarázat a facebookos hírnévtől való függőségre
Sok ember rögtön azzal kezdi a napot, hogy megnézi Facebook fiókját, hátha valaki megjegyzést fűzött a legutóbbi állapotfrissítéséhez. A kutatók szerint a közösségi oldalakon elért hírnévtől való függőség magyarázata az agy jutalmazási mechanizmusában keresendő. A tanulmányukhoz a német kutatók harmincegy Facebook felhasználót vizsgált.
A szakértők főleg a nucleus accumbensre összpontosítottak, ami a pénzzel, étellel, szexszel és hírnévvel kapcsolatos jutalmazásból származó örömérzésért felelős. Mindegyik résztvevő kitöltött egy kérdőívet, amely a következőkre tért ki: hány facebookos barátjuk van, hány percet töltenek a Facebookon naponta, és mit gondolnak a Facebookról általánosságban.
A résztvevők ezután egy videointerjút készítettek, amiben röviden bemutatkoztak, és nyolc kérdésre válaszoltak munkájukkal, hobbijukkal, társadalmi életükkel és hosszú távú céljaikkal kapcsolatban. Ezt követően elmondták nekik, mennyire nagyra értékelték őket interjújuk alapján a többiek. Arra is megkérték őket, hogy egy kártyás feladattal nyerjenek pénzt. A feladatok során funkcionális MR-vizsgálattal ellenőrizték az alanyok agyi aktivitását.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a résztvevők, akik pozitív visszajelzést kaptak önmagukról, erősebb aktivitást mutattak a nucleus accumbens területén, mint amikor azt látták, hogy mások kapnak pozitív visszajelzést. Ez megfelelt az alanyok Facebook használati intenzitásának. Amikor azonban az alanyok pénzjutalmat kaptak, a nucleus accumbens aktivitása nem felet meg Facebook használati intenzitásuknak.
A kutatást vezető Dar Meshi, a német Freie Universität kutatója így összegezte az eredményeket: „Emberi lényként úgy fejlődtünk, hogy foglalkoztasson bennünket a hírnevünk. A mai világban a hírnév egyik kiváló manipulálási lehetősége a Facebook és más közösségi weboldalak használata.”