A porszívó mint betegségokozó

A porszívó levegőszennyezése aggodalomra ad okot, mert a kutatók öt, gyakran használt antibiotikumra rezisztens gént is találtak a mintában, sőt a Clostridium botulinum toxin génje is előfordult benne. A porszívóból a levegőbe kerülő por baktériumokat és penészgombákat tartalmaz, amelyek az allergiás emberek, a csecsemők, a leromlott immunrendszerű emberek egészségét fenyegetik.

A University of Queensland és a Laval University kutatói szerint a szobalevegőben talált por a levegővétellel megfertőzheti botulizmussal a csecsemőt, és ennek igen súlyosak lehetnek a következményei, például hirtelen csecsemőhalál. (A Clostridium botulinum neurotoxint termelő baktérium. Mérge az legerősebbek közé tartozik, izomgörcsöket, perifériás izombénulást majd légzésbénulást okoz, ami gyors és szakszerű beavatkozás híján halálos.)

„Bár még nincsenek kvantitatív adatok a porszívózással a levegőbe kerülő antibiotikum-rezisztens génekről, az a kibocsátási arány, amit mi megfigyeltünk, arra enged következtetni, hogy hozzájárulhatnak az emberi fertőzéshez” – állapították meg a kutatók, akik 21 porszívót teszteltek, különféle minőségűeket és korúakat. Speciális szélcsatornában mérték a por kibocsátását, amely lehetővé tette, hogy minden más potenciális szennyezőforrást kizárjanak. Ezen a módon a mért szennyezést kizárólag a porszívónak tulajdoníthatták.

Az eredmények összhangban voltak a korábbi kutatások megállapításaival, amelyek azt mutatták, hogy emberi bőr és hajszálak a baktériumok fő forrásai a padló porában és a szoba levegőjében. Ezek mindig készek a levegőben lebegni, ahonnan azután az emberek belélegzik.

A kutatók remélik, hogy további munkájuk során sikerül megrajzolni a potenciális beltéri szennyezőforrások profilját, a megoldatlan orvosi esetek mögött meghúzódó okokat. A porszívók egyébként „alulreprezentáltak a beltéri aeroszol felderítésében, pedig fontolóra kell venni a szerepüket, főleg, ha allergiáról, asztmáról vagy olyan fertőző betegségről van szó, amelynek nincs ismert környezeti forrása.”

(Forrás: Független)