Mellhártyagyulladás
A mellhártya vékony membrán, körülveszi a tüdőt, és légzés közben megkönnyíti a tüdő elmozdulását a mellkasban, mintegy kibéleli a mellkast. Köztük egy kevés folyadékkal teli rés található, ez a mellhártyaüreg. A folyadék elősegíti, hogy a tüdő és mellhártya be-és kilégzésnél egymáson „elcsúszhat”. Mellhártyagyulladáskor a két réteg egymáshoz dörzsölődik.
A mellhártyagyulladás lehetséges okai
A gyulladás nem ragályos, és többnyire más betegségek következményeként jelentkezik. Alapbetegségként az alábbiak jönnek szóba:
- tüdőgyulladás, ahol a kórokozók átterjednek a mellhártyára is
- akut bronchitis (hörghurut)
- tüdőrák
- tüdőembólia
- tuberkulózis
- A hasüregben és kismedencében lévő szomszédos szervek betegsége (pl. vesemedence-gyulladás).
Baktériumok, vírusok szintén okozhatnak mellhártyagyulladást.
A száraz mellhártyagyulladás tünetei
A mellhártyagyulladás a tünetek alapján is diagnosztizálható a tüdő meghallgatásával, röntgen-, ultrahang- és vérvizsgálat segítségével. A mellhártyagyulladásnak két formája ismert: a száraz és a nedves. A száraz mellhártyagyulladást légzés közben fájdalom és száraz köhögés jellemzi. Sztetoszkóppal meghallgatva hörgő, nyikorgó zörejek hallhatók. A beteg kímélő testtartást vesz fel, amely első látható jele a betegségnek. Láz általában nem jelentkezik. Más a helyzet a nedves mellhártyagyulladásnál.
A nedves mellhártyagyulladás tünetei
A száraz mellhártyagyulladás gyakran megy át nedves, lázzal járó gyulladásba. Gyakran gyülemlik fel folyadék. Ez azt jelenti, hogy több folyadék kerül a bordák és a tüdő közé, és emiatt megszűnik az erős fájdalom légzés közben. A folyadékmennyiségtől függően nyomásérzés és légszomj jelentkezhet. Esetenként a beteg vállfájdalomra panaszkodik, mert a folyadék nyomja a mellhártyaidegeket.
Ha van mellhártyaizzadmány, ezt a mellkasi nyomás csökkentése érdekében leszívják. A folyadékot aztán kórokozóra és esetleges tumorsejtekre nézve elemzik. Mivel a légzés gyakran „lapos”, felszínes, a mellhártya gyulladt részei mozdulatlanul fekszenek egymáson, és különösen a gennyes mellhártyagyulladás esetén ezek összenőhetnek. Ez tovább nehezíti a légzést.
Homeopátia, borogatás
A mellhártyagyulladás lefolyása, időtartama és prognózisa az alapbetegség természetétől függ. Ha időben kezelik, komplikációmentesen gyógyul. Középpontban a mellhártyagyulladást kiváltóz elsődleges betegség áll.
Száraz mellhártyagyulladás esetén fájdalomcsökkentő terápiára van szükség. Mindenképpen ajánlott a könnyű étkezés és konzekvens ágyban fekvés. A homeopátiának is van két eszköze a gyógyításra: Bryonia és Cantharis. A házi módszerek közé tartozik a meleg mellkasborogatás, vagy szénavirág-borogatás. (A latin Flos graminis gyűjtőnév foglalja össze az ide tartozó növényeket, ám hatóanyagaik és összetételük tekintetében teljesen különbözőek.) Ezt gyógyszertárból szerezhetjük be, és forró borogatásként használjuk.
(Németből fordította: Koncz László)