A mobiltelefon-függőség egyre inkább létező fogalom
A női főiskolai hallgatók naponta átlagosan tíz órát töltenek a mobiljuk babrálásával, a férfiak pedig csaknem nyolcat – derül ki egy friss kutatásból, amely az egyesült államokbeli Baylor Egyetem jóvoltából jelent meg a Journal of Behavioral Addictions című szakfolyóiratban. „Ez döbbenetes” – fogalmazott a kutatást vezető James Roberts professzor.
„A telefon funkcióinak bővülésével úgy tűnik, nélkülözhetetlen eszköz lett a mindennapi élethez, így a vele kapcsolatos függőség egyre valószerűbb” – tette hozzá a szakértő.
Az eredmények alapján a hallgatók körülbelül 60 százaléka vallja, hogy talán mobilfüggőségben szenved, és néhányan idegesek is lesznek, ha a készülék nincs a szemük előtt. A kutatás során 164 főiskolás töltött ki online kérdőívet, ami 24 telefonnal kapcsolatos tevékenységre terjedt ki, melyek közül 11-nél jelentősen eltért a rájuk áldozott időtartam a nemek között. Bizonyos szolgáltatások, úgymint a Pinterest és az Instagram lényegesen súlyosabb függőséggel függött össze, ám a böngészés és a játék kevésbé tűnt veszélyesnek.
A válaszadók szöveges üzenetek küldésével és fogadásával töltötték a legtöbb időt, átlagosan napi 94,6 percet. Ezt követte 48,5 perccel az e-mailezés, valamint 38,6 százalékkal a Facebookozás.
A férfiak nagyjából ugyanannyi e-mailt küldtek, mint a nők, ám kevesebb időt áldoztak egy-egy darabra. „Ez abból következhet, hogy rövidebb, praktikusabb üzeneteket írnak” – tette hozzá Roberts professzor, aki szerint a nők hajlamosabbak „társasági tevékenységre” használni a készüléket, illetve mélyebb diskurzusokat bonyolítanak rajta keresztül. Ugyanakkor „a férfiak sem közömbösek a közösségi média csáberejére”.
A túlzott mobilhasználat számos veszélyt rejt magában. „Menekülési útvonalat jelenthet az osztályteremből, továbbá csalni is lehet általa a vizsgákon” – taglalta a szakértő, aki természetesen az emberi kapcsolatokra gyakorolt hatásra is kitért az eredmények értékelésénél.