Tetszel, bár nem ismerlek
Ha valakivel először találkozunk, fontos az első benyomás, hajlamosak lehetünk gyorsan ítélkezni az illető személyiségéről és érdeklődési köréről csupán abból, ahogy kinéz vagy ahogy akkor viselkedik. A legújabb vizsgálati eredmények szerint ez valójában még jóval azelőtt megtörténik, hogy össze tudnánk szedni a gondolatainkat az adott emberről.
A Melbourne Egyetem tudósai állításuk szerint képesek arra, hogy megmondják, miként vélekedik valaki egy adott dologról, pusztán az agyhullámai segítségével, még azelőtt, hogy az illető képes lenne tudatosan megfogalmazni a gondolatait.
A mostani kutatási eredmények segíthetnek közelebb kerülni annak megértéséhez, hogy az emberek miért és miként hoznak gyors és heves döntéseket, és ahhoz, hogy ezeket a döntéseket hogyan lehetne kissé tudatosabbá tenni.
Dr. Stegan Bode és Dr. Carsten Murawski a kísérleteik során EEG vizsgálatokkal figyelték meg a résztvevők agyi aktivitását, miközben azok különböző dolgokról (ételekről, emberekről, és a státuszt szimbolizáló dolgokról – pénzről, autókról) készült képeket néztek.
A vizsgálatot követően a résztvevőknek újra megmutatták a képeket, majd megkérték őket, hogy mondják el, mennyire tartják érdekesnek az adott képet, és hogy a kép mennyiben jelképezi a jelent és mennyiben a jövőt.
„Ezzel a módszerrel képesek voltunk dekódolni az agyi aktivitást, vagyis előre tudtuk, hogy az illető mit fog gondolni az adott képről, még azelőtt, hogy ezt közölte volna velünk. Ezen kívül a kutatási eredményeink azt is megmutatták, hogy bizonyos képek arra ösztönzik az embert, hogy a jelenre koncentráljon, míg mások arra, hogy inkább a jövőt vegye figyelembe.”
A tudósok tehát képesek voltak megjósolni, hogy a résztvevők mennyire tartják érdekesnek az egyes képeket, és hogy a képekkel kapcsolatban a jövőre vagy a jelenre gondolnak inkább. Erre abban az esetben is képesek voltak, amikor közölték a résztvevőkkel, hogy később majd el kell mondaniuk a véleményüket a látottakról.
„A mostani vizsgálati eredmények segíthetnek megérteni az impulzív viselkedésformákat és azokat a jelzéseket, amik kiváltják, vagy erősítik az ilyenfajta viselkedést” – írják a kutatók.
„Elméletben a jövőt előtérbe helyező képi eszközökkel képesek lehetünk az emberek rávenni arra, hogy felelős döntéseket hozzanak, és ne a pillanat hevében döntsenek – nyilatkozta Daniel Bennett – Ez azonban csak egy feltevés, amit később igazolnunk is kell majd.”
A kutatás részletes leírása a PLoS One című tudományos szaklapban olvasható.