Rugalmassá tesz a Rolfing-módszer
A stressz, az egyoldalú terhelések vagy sérülések megváltoztathatják a test természetes mozgását. Ez különösen olyan foglalkozáscsoportokra igaz, amelyeknek tagjai fizikailag aktívak, mint pl. a táncosok, színészek vagy sportolók. A Rolfing, a kemény kötőszövetek célzott kezelése újra összhangba hozza a testet, és így elősegíti az egészséges mozgást.
Ellentmondásosnak tűnik, de azok is érezhetik magukat merevnek, feszültnek, akik sokat mozognak. Ennek oka az egyoldalú terhelés, a rossz testtartás vagy fix mozgásminták. Ha a mozgásszervi rendszer kibillen az egyensúlyból, a gravitáció terhelésként hat az ízületekre, csontokra és a szervekre. A nyomás kiegyenlítésére a test korrigál, hozzáigazítással reagál: a kemény kötőszövetek hálózata megkeményedik, és rögzíti az egészségtelen testtartást. Az ízületek elveszítik mobilitásukat, az izmok feszültté válnak, a lélegzésünk felszínesebb lesz.
A testet megszabadítja merev „fűzőjétől”
Ezt a „fűzőt” különösen azok érzik intenzíven, akik szakmájuknál fogva, vagy szabadidejükben testileg aktívak – magyarázza a berlini Rolfing-gyógytornász, Theresa Grau. Aki sokat táncol, színházban játszik, zenél, vagy jógát gyakorol, ismeri az érzést, hogy küzdeni kell a belső feszültség ellen – ha például a nyak merev, vagy a váll nem laza. A Rolfing-módszer megszabadítja a testet saját merevségétől. Gyengéd impulzusokkal vagy a kéz intenzív érintésével a Rolfing-gyógytornász felderíti a belső izommerevséget, oldja a kötöttségeket és nyújtja a kötőszövetet a fejen, törzsön, háton, a medencén, karokon és lábakon. A test részei visszatérnek természetes helyzetükbe, a test kiegyenesedik, mozgathatóbbá és rugalmasabbá válik, a résztvevők megtanulják a helyes testtartást és jobban érzékelik a mozgást.
A kezelés célja
A kezelés tíz egymásra épülő alkalomból áll, amelyek egymást segítik. A Rolfing nem annyira az akut panaszok enyhítésére jött létre, hanem visszaadja a feszült test ideális tartását. A test edzése inkább olyan folyamat, amely elősegíti a test egyenesen tartását, a kifejezőképességet és a mozgékonyságot. Ezáltal csökkenthetők, vagy feloldhatók a panaszok, sőt más szinten történő változásokat is ösztönözhet: „Sok résztvevő jelezte, hogy öntudatosabbá vált és könnyebben megoldja az élet ügyes-bajos dolgait, kezelés után gyakran könnyebb magukat testükkel hitelesebben kifejezni” – mondja Grau. A Rolfing az amerikai miokémikusra, Dr. Ida Rolfra vezethető vissza, aki már az 50-es években kifejlesztette a testmozgásnak azt formáját, amit ma világszerte gyakorolnak. Németországban kereken 220 kiképzett Rolfing-gyógytornász van.
(Németből fordította: Koncz László)