Ibuprofen a salátában
A hatalmas mennyiségű gyógyszer, amit használunk, végül a környezetben köt ki, és egyelőre nagyon keveset tudunk a növény- és állatvilágra gyakorolt hatásáról – ezt mutatta ki a Környezeti és Humán Egészség Európai Központjának projektje. Vannak olyan gyógyszerek – a diclofenac és az ibuprofen –, amelyeket a szennyvízkezelő rendszerek nem tudnak „kezelni”.
A University of Exeter és a Plymouth University vezette kutatás egy sor nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszer hatását vizsgálta. Eközben felfedezték, hogy e gyógyszerek hatásai több élelmiszernövényt érintenek, méghozzá a környezetben tapasztalható igen alacsony koncentrációban is.
A salátával és a retekkel kísérletezve tesztelték a hatást néhány, gyakran felírt gyógyszerre, például a diclofenacra és az ibuprofenre is. Ezeket a gyógyszereket használják a leggyakrabban, a legszélesebb körben – 30 milliónál is többet írnak fel belőlük a világon naponta. Azért éppen ezeket a vegyületeket tesztelték, mert a szennyvízkezelő rendszerek nem képesek eltávolítani őket, így a talajba kerülnek, akár úgy, hogy a szennyvíziszappal trágyázzák a földeket, akár úgy, hogy a tisztított vízzel öntöznek.
A kutatás kiterjedt a kísérleti növények növekedésére, méretére, víztartalmára és arra, milyen hatékonyan fotoszintetizálnak. Minden egyes gyógyszerről kimutatták, hogy ezek a rokonvegyületek egészen specifikus módon hatnak a növényekre. Például a fenamic sav a retek gyökerének a növekedésére hatott, míg az ibuprofen a saláta gyökérképződésére.
„A népesség elöregedésével és a generikus gyógyszerek (a szabadalmi oltalom alatt már nem álló gyógyszerek) rendelkezésre állásával drámaian megnőtt és megnő a gyógyszerhasználat. Ezért fontos, hogy lépéseket tegyünk a környezetszennyezés korlátozására. Ez a kutatás nem terjedt ki az emberi egészségre gyakorolt hatásra, itt megfelelő tesztelésre van szükség” – mondta dr. Clare Redshaw.
A növényi növekedésre gyakorolt hatásról keveset tudunk. Ez a kutatás abban hozott előrelépést, hogy milyen alacsony koncentrációban képesek befolyásolni fontos élelmiszernövényeink növekedését a nem-szteroid gyulladásgátlók, a tolfenamic sav, a meclofenamic sav, a mefenamic sav, a diclofenac, a naproxen és az ibuprofen.