Szaunázás a korai halál ellen
A gyakran szaunázó középkorú férfiak fele akkora valószínűséggel haltak meg szívbetegségek következtében, mint azok, akik nem hódoltak ennek a szenvedélynek – ezt mutatják friss kutatási eredmények. A szaunázás állítólag bármilyen eredetű korai halálozás ellen is védelmet nyújt, napi egyszeri alkalom 40 százalékkal csökkentheti ezt a kockázatot.
Összességében azok tapasztalhatták a legnagyobb egészségügyi előnyöket, akik a leggyakrabban, vagyis naponta egyszer beültek a szaunába. A szív-érrendszeri eredetű halálozás kockázata esetükben még a hetente egyszer szaunázó férfiakénál is 50 százalékkal alacsonyabbnak bizonyult. A kutatásból az is kiderült, hogy minél több időt töltöttek izzadással a szaunázók egy foglalkozás alatt, annál nagyobbak voltak az előnyök: az alkalmanként 20 percet is meghaladó szaunázás nyújtotta a legnagyobb védelmet.
A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent kutatásukban a Kelet-Finnországi Egyetem munkatársai Dr. Jari Laukkanen vezetésével 2 315 negyvenkét és hatvan év közötti finn férfit vizsgáltak. A résztvevőket körülbelül 21 évig követték nyomon, és összehasonlították a halálozási arányt a hetente egyszer szaunázó, és az ennél gyakrabban szaunázó férfiak között.
Az eredmények azt mutatták, hogy a hirtelen szívhalál kockázata 22 százalékkal alacsonyabb volt a heti kétszer-háromszor szaunázók esetében, és 66 százalékkal alacsonyabb a heti 4-7 alkalommal szaunázók esetében. A szív-érrendszeri eredetű halálozás aránya 27 százalékkal csökkent a heti 2-3 alkalommal szaunázók esetében, és 50 százalékkal a heti 4-7 alkalommal szaunázók esetében.
Az általános halálozás kockázatát a heti két-háromszori szaunázás 24 százalékkal, a heti négy-hétszeri szaunázás pedig 40 százalékkal csökkentette.
A szerkesztő megjegyzése: krónikus, főleg érrendszeri betegségekben és magas vérnyomásban szenvedők konzultáljanak kezelőorvosukkal, mielőtt szaunázni kezdenének.