Mit (t)együnk, ha fáj a gyomrunk?
Ha nincs komoly betegségünk, számos házi szer segíthet gyomorfájás ellen. Ha az ok pszichikai problémákban rejlik, sürgősen változtassunk a körülményeken, mert a stressz gyomorfekélyhez vezethet. Kerüljük a rohanást mind a munkában, mind a privát szférában, gondoskodjunk a pihenésről és kikapcsolódásról. Próbáljuk ki például a jógát vagy a tai chit.
Házi szerek gyomorfájás ellen
- Gyógyteák: koriander, kamilla, bazsalikom, kömény, édeskömény, gyömbér, ánizs és a citromfű nyugtatja a gyomrot és az emésztőrendszert, az összetételt ízlés szerint lehet módosítani, de kaphatók kész teakeverékek is.
- Meleg: A meleg vizes palack a hasra helyezve elűzheti a gyomorfájdalmat.
- Rendszeres étkezés: Egyen azonos időpontokban, kerülje el a kiadós étkezéseket, és próbáljon meg nem állandóan rágni valamit.
- Mondjon le az édességről: próbáljon meg cukormentesen táplálkozni.
- Szénsavmentes víz: igyon felkelés után rögtön langyos vizet, vagy oldjon fel a vízben egy csipet szódabikarbónát.
- Gyomorkönnyítő: articsókalé, friss káposztalé vagy egy kis gyomorkeserű nehéz étkezés után megkönnyíti az emésztést.
- Homoktövis: napi háromszor fél kanál teáskanálnyi homoktövis segít gyomorgörcsök ellen.
- Ecetes borogatás: adjunk ecetet egy tál forró vízhez, és mártsuk bele a törülközőt. Ezt helyezzük a hasunkra egy negyed órára.
- Burgonya: egyen burgonyalevest vagy friss burgonyapépet.
Táplálkozás gyomorfájás esetén
Ha a gyomorfájás étkezéshez, táplálkozáshoz köthető, érdemes változtatni az étrenden. Kerülje a zsíros ételeket és a kiadós étkezéseket, kerülje a túlzott húsfogyasztást és az állati termékek fogyasztását. Kapjanak helyet helyettük teljes értékű élelmiszerek, gyümölcsök és zöldségek. Kezdje a napot gyümölcsökkel és kerülje a késői vacsorát.
Kerülje a gyomorsav-túltengést (acidózis) úgy, hogy kerüli a savban gazdag élelmiszereket, és csak nagyon kevés szénhidrátot, de sok rostot fogyaszt. A könnyű levesek (különösen zsírmentes csirkeleves), saláták és a természetes joghurt bizonyultak gyomorkímélő élelmiszereknek. Ügyeljen a változatos étrendre, amelyek emésztést segítő fűszerekkel készültek – például köménnyel, gyömbérrel és édesköménnyel.
Az étrend változtatásához egyénileg segíthet a böjt, hogy megtisztítsa a tápcsatornát.
(Németből fordította: Koncz László)