Egy kiadós reggelihez sokaknak hozzátartozik egy pohár narancslé, és – különösen nyáron – a hűtött gyümölcslé finom alternatívája a víznek. A gyümölcslé egészséges csodaszer a természettől, egy gyümölcslékúra méregteleníti a szervezetet és segíti a fogyást. De felvesszük-e vele valóban a friss gyümölcs nedveit, vagy éppen hogy károsítjuk az egészségünket?
adalékok
Az energiaital szárnyakad ad vagy öl? (2.)
Az energiaitalokban van néhány összetevő, melyek nem olyan károsak, mint amilyennek sokan gondolják, mégsem ajánlott túl sokat és gyakran fogyasztani a legtöbb ilyen italból. Vannak ugyanis olyan összetevők, melyek valóban károsíthatják az egészségünket nagyobb mennyiségben és olyanok is, melyekről alig tudunk ma még valamit. Mi az, amiért jobb csínján bánni ezekkel az üdítőitalokkal?
Az energiaital szárnyakat ad vagy öl? (1.)
Az elmúlt hetekben egy újabb lánclevél borzolta a kedélyeinket, mely ezúttal az energiaitalok veszélyeire hívta fel a figyelmet. Ezek az italok kétségtelenül megosztják a fogyasztók véleményét, ezért utánajártunk, mi igaz a leírtakból és mi nem. Vajon valóban a mennyekbe repítenek, vagy inkább pokoliak?
Mérgezzük gyerekeinket?
Hormonokat tartalmaz, károsítja az hormonháztartást, rákot, szívbetegségeket és egyéb rendellenességeket okoz a sok élelmiszerben megtalálható biszfenol-A.
Mi van a gyorséttermi csirkében? (1.)
Józan ésszel az ember azt gondolná, hogy csirke. A legtöbb mai gyorséttermi lánc csibefasírtjainak azonban legfeljebb a fele darált csirke, ha egyáltalán van benne ilyesmi! Ezen kívül – vagy helyette – sok minden mást is tartalmaznak, főleg tartósítószert és műanyagokat, és ha elfogyasztunk, megbetegedhetünk tőle. Bár elsőre olcsónak tűnik, hosszú távon valójában igen drágán fizetünk érte.
Korai pubertás – korai gondok (2.)
Egyre korábban kezdődik ma a lányoknál a pubertás, gyakran 10 éves kor előtt. A jelenség valószínűleg összefüggésben van az elhízással vagy a táplálékláncba bekerülő vegyi anyagok mennyiségének növekedésével. A kutatók szerint az élelmiszerekben felhalmozott vegyi anyagok okozzák a legtöbb gondot.
Kevesebb só – hosszabb élet (2)
A só évszázadok óta része az étkezéseinknek, és alapvetően nem is lehet a veszélyes táplálékok közé sorolni, azonban a túlzott fogyasztása ellen már számos érv felsorakoztatható. Szerencsére az emberek az egyre kevesebb sóhoz is hozzászoktathatók, amennyiben lépésről lépésre csökkentjük az adagot vagy más, egészségesebb ízesítőket is használunk.
Kevesebb só – hosszabb élet (1)
Az amerikai Élelmiszer és Gyógyszer Hivatal (FDA) szabályozná a hozzáadott só mennyiségét az élelmiszergyártóknál és az éttermekben is. A kutatások szerint, ha napi 3 grammra csökkentenék a só ajánlott napi mennyiségét, akár százezer ember életét menthetnék meg évente.