Az allergia mára népbetegség lett, egyre gyakoribb fiataloknál és gyermekeknél. A klímaváltozás miatt is mind többen reagálnak érzékenyebben a meglehetősen ártalmatlan anyagokra, a környezetre, pl. a pollenre, házi porra, állati szőrre, élelmiszerekre, vegyi anyagokra. Miért válaszol túlérzékenyen ezekre az immunrendszer, és hogyan védjük meg magunkat?
allergia
Szénanátha – mi segít pollenallergia esetén?
Ami az egyik embernek öröm, a másiknak szenvedés. A legtöbben örülnek a tavasz beköszöntének, de a szénanáthában szenvedők számára ez a tüsszögés, az orrviszketés és a vörös szemek ideje. A szénanátha okozói a fák, füvek, gabonafélék pollenjei, amelyek a légutakon bejutnak a szervezetbe, és allergiás reakciót váltanak ki túlérzékeny embereknél.
Jobb test, jobb vér – tönköly
A tönköly igen sokoldalú gabona, a búzára allergiás emberek gyakran találnak alternatívát benne. A tönköly íze enyhén diós, könnyen süthető, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Pörkölve pótolhatja a kávét, a pelyvájából pedig párnát szoktak készíteni, amely alvás közben masszírozza a nyakat és a vállat. Gluténérzékenyek kerüljék a fogyasztását.
Parlagfű allergia: mit tehetünk?
A parlagfűre allergiások – a lakosság 10-20%-a – minden évben heteken át kínlódnak a kellemetlen tünetek miatt. A pollenallergiások háromnegyedének parlagfű allergiája (is) van, ráadásul a parlagfűre érzékenyek közül sokan ún. keresztallergiától is szenvednek: egyes ételek fogyasztása fokozza náluk a szénanáthás panaszokat csakúgy, mint bizonyos italoké.
Akupresszúra: Fej- és fülfájás, allergia
A hagyományos kínai gyógyászat fontos része az energiapályák (meridiánok) legaktívabb pontjainak kezelése. Ha ez tűvel történik, akkor akupunktúráról beszélünk. Az akupresszúra ugyanezeket az akupunktúrás pontokat kezeli, de tű vagy bármilyen más segédeszköz nélkül, puszta kézzel, ezért kiváló otthoni módszer az öngyógyításra és a gyógyításra.
Hogyan csökkenthető megfelelő táplálkozással a szénanátha?
A tavasz kezdete sokak számára sajnos egyben a szénanátha kezdete is. Virágpollen repül a levegőben, és allergiás reakciókat okoz. Jellemző tünetei a viszkető szem és orr, a gyakori tüsszentés vagy orrfolyás. A pollenallergiásoknak ilyenkor különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk az étrendjükre, mert az súlyosbíthatja, de enyhítheti is a tüneteket.
Allergiamentes tavasz
Az allergia mára annyira gyakori, hogy szinte az a furcsa, ha valaki nem szenved benne. Ha egyre több allergénnek számító anyagot távolítunk el a környezetünkből, előbb-utóbb szinte steril körülmények közé kerülünk, és akkor hogyan maradunk életben a szabad levegőn? Az immunrendszer feladata, hogy segítsen a túlélésben, ezért nem célszerű, ha legyengítjük.
Életveszélyes lehet az örökletes angioödéma
A hirtelen fellépő vízzel teli duzzanat, az angioödéma jelentkezhet allergia, gyógyszerek, vagy fertőzések következtében. A duzzanatok elsősorban az arcon, a kézen, lábon vagy a légutak tájékán jelentkeznek. Az okuk általában allergiás reakció, kevésbé gyakori a veleszületett rendellenesség, amikor gyakran gasztrointesztinális tünetek is kísérik.
Kutya, macska – kevesebb allergia a családban
Minél több a gyerek közelében élő kutya és macska, annál kevesebb vagy kevésbé erős lesz a később kialakuló allergia (asztma, ekcéma, orrfolyás, szemviszketés stb.) Ebben összegezhető annak a svéd vizsgálatnak az eredménye, amely 1278 gyerekre terjedt ki, és amelyről a PLOS One (nyílt hozzáférésű tudományos szakfolyóirat) nyomán a New York Times számolt be.
Mitől korpás, mitől viszket?
A fejbőrünk nagyon érzékeny, ezért fontos a gondos ápolása, a korpásodás vagy a viszketés megelőzése. A viszketésnek sokszor a túlságosan száraz fejbőr az oka, ami általában külső okok, például gyakori zuhanyozás vagy hajszárítás miatt következik be, de egy rossz sampon is elősegítheti. Bizonyos esetekben a tünetek mögött betegség is megbújhat.