A gyömbért nálunk is egyre többen használják, az ital és a tea után most már a gyömbérolaj iránt is nagy az érdeklődés. A gyömbérnek vitathatatlanul sok jó hatása van: serkenti az anyagcserét és a vérkeringést, pozitívan hat a reumára és ízületi gyulladásra, antioxidáns tartalma erősíti az immunrendszert, gyomorrontás, rosszullét esetén is jó házi szer.
antioxidáns
Újítsuk meg az egészséges étkezést quinoával
A quinoa az egyik legnépszerűbb szuperétel. Gluténmentes, nagy a fehérjetartalma, mind a kilenc fontos aminosavból elegendő mennyiséget tartalmaz, rostokban, magnéziumba, B-vitaminokban, vasban, káliumban, kalciumban, foszforban, E-vitaminban és különböző antioxidánsokban gazdag. Rizs helyett is használhatjuk, de itt van néhány újszerű recept is.
Fiatalodjon Imunosannal!
Hogy mennyire lehet hosszú az életünk, azt nagymértékben befolyásolja immunrendszerünk teljesítménye, mennyire tud minket megóvni a fertőzésektől. Az Imunosanban lévő csüdfű antioxidáns, gyulladásgátló, immunszabályozó hatású gyógynövény, segít csökkenteni a vérzsír és a vércukor szintjét, védi a májat, segíti a slejm felköhögését és vizelethajtó hatása van.
Gránátalma: többet tud, mint hitték
A gránátalma az emberiség legrégebbi gyógyhatású gyümölcsének tekinthető. Évszázadok óta használják ételként és italként. Egészséget elősegítő tulajdonságai sok kultúrában ismertek – különösen a gránátalmalé népszerű egészséges hatásai miatt. Az utóbbi években alig volt még egy növény, amelyet a táplálkozástudomány olyan gyakran vizsgált, mint a gránátalmát.
Itt a bogyós gyümölcsök idénye
A nyáridő a bogyós gyümölcsök érésének ideje. Nemcsak az ízük finom, hanem nagy arányban tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint rengeteg rostot. A bogyókban ugyanakkor különféle fitokémiai anyagok, például flavonoidok és antocianinok is vannak, amelyeknek antivirális, antioxidáns, gyulladásgátló és vérnyomást szabályozó tulajdonságúak.
A méz többet tud, mint gondolnánk
A méz mint gyógyszer – ezzel a sokatmondó címmel jelent meg összefoglaló tanulmány a spanyol Medicina Naturista folyóiratban. Kiderül belőle, hogy a méznek antioxidáns, gyulladásgátló, baktérium-, vírus- és gombaölő tulajdonságai vannak. Ígéretes eredményekkel kecsegtet egyes anyagcsere-betegségekben, például cukorbetegségben, valamint rákellenes hatású is.
Flavocel – influenza, megfázás ellen
A vitaminok olyan szerves vegyületek, amelyek elengedhetetlenek a szervezet jó működéséhez. A legtöbb vitamint (a D- és a K-vitamin kivételével) nem tudjuk előállítani, külső forrásokból kell bevinnünk. A zsírban oldódók nehezebben ürülnek ki, mert képesek vagyunk a raktározásukra, a vízben oldódók gyorsabban ürülnek ki, ezért napi pótlásuk javasolt.
Egy igazi szuperétel: HAWAII SPIRULINA
Divatossá váltak az ún. szuperételek, amelyek erős antioxidáns hatásúak. Egy ideje rendszeresen fogyasztom a Spirulina algát, ez is a szuperételek közé sorolandó. Szerintem a Spirulinára nem is terápiás szerként kellene tekinteni, hanem sokkal inkább élelmiszerként, mindennapi táplálkozásunk szerves részeként. Mesélek róla, hátha Ön is kedvet kap hozzá.
Cistus: vírusok ellen, mellékhatás nélkül
A mályvafélék családjába tartozó bodorrózsa (Cistus incanus) az 1990-es évek végén került reflektorfénybe. A görög szigeteken őshonos örökzöld ígéretes eredményei alapján 1999-ben Európa gyógynövénye lett. A kutatók felfigyeltek jelentős polifenol (a csersavak családjába tartozó hatóanyagok) tartalmára, számos kutatást kezdtek a gyógyhatás bizonyítására.
Az örök fiatalság tablettája?
Tudományos-fantasztikus történetnek hangzik, ám egy tabletta valóban lelassíthatja az öregedést. Orosz kutatók reményei szerint az emberek akár 120 évig is élhetnek egy új antioxidáns segítségével. A korhoz köthető betegségek, például a szívinfarktus, az Alzheimer- és a Parkinson-kór sokkal lassabban alakulhat ki ennek a szernek köszönhetően.