A bél mikrobiom a bélrendszerben élő baktériumokból, vírusokból, gombákból és más mikroorganizmusokból áll. A rostok és az erjesztett (fermentált) élelmiszerek támogatják a bél mikrobiomot, hozzájárulva a jobb egészséghez és a vidámabb hangulathoz. Ezt hangsúlyozza cikkében Matthew Solan, az amerikai Harvard Orvosi Egyetem kiadványainak egyik szerkesztője.
bélflóra
Pro- és prebiotikumok: mi a legjobb választás
A probiotikumok és prebiotikumok használata manapság gyakori beszédtéma. Valószínűleg sok reklámot láttunk már a televízióban és az interneten olyan étrend-kiegészítőkről és élelmiszerekről, amelyek hasznos baktériumokat és azok előnyeit ígérik. Lássuk, mi mindent, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, mielőtt megvásárolnánk ezeket a termékeket.
Hogyan befolyásolja egészségünket a bélflóra?
Az emberi bélflóra körülbelül 100 billió baktériumot tartalmaz. Összehasonlításul: az egész világon mintegy hét és fél milliárd ember él. A bennünk lévő mikrobák nagy része az egészségre előnyös, mások azonban káros hatással vannak a szervezetre. Miért van szükségünk bélflóránk baktériumaira, és hogy hogyan tudjuk ápolni vagy újjáépíteni a rendszert?
Probiotikumokkal a fogyásért?
A probiotikumok a fogyásban is segíthetnek. Régóta tudjuk, hogy a probiotikumok az egészséges bélflóra helyreállításában lehetnek a segítségünkre, és ugyancsak ismert, hogy a rosszul működő emésztőrendszer, a bél diszbiózis hajlamosít az elhízásra. A fordított összefüggés is igaz: ha jól működik az emésztésünk, akkor könnyebb ledobnunk a felesleges kilókat.
Készítsünk erjesztett ételeket!
Divatba jöttek a laktofermentált (tejsavas erjesztéssel készített) élelmiszerek. Régebben inkább csak a káposztát, uborkát savanyították, ma már ehetünk így retket, répát, mindenféle zöldséget, sőt gyümölcsöt is. Akinek emésztési problémái vannak, annak kimondottan jót tesznek ezek az ételek, mert elősegítik a bélflóra egészséges működését.
Probiotikum a savanyú tejtermékekben – joghurt, író és társai
A joghurt, az író, a kefir, a tejföl – a savanyú tejtermékek napi étkezésünk részei. Jól van ez így, mert az írónak és társainak nemcsak ízük nagyon jó, hanem egészségesek is. A bennük lévő fehérjék és vitaminok mellett a tejsavbaktériumok is hozzájárulnak ehhez, ezeknek köszönhetjük a savanyú ízt. Ezek a baktériumok probiotikumként támogatják a bélflórát.
Probiotikumok – ezért jók az erjesztett ételek
Igaz-e minden, amit a reklámok ígérnek? A probiotikumok mikroorganizmusok, amelyek védik a belet, erősítik az immunrendszert, és így védenek a rák ellen – tudjuk, hogy ezek az egészségmegőrző élőlények valóban léteznek a beleinkben. A probiotikumokat azonban megkaphatjuk a táplálékkal is, különösen az élőflórás joghurtokban van sok belőlük.
Titokzatos belső világunk, a mikrobiom
Az utóbbi évtized orvosi kutatásainak nagy felfedezettje az elengedhetetlenül fontos szerepet betöltő bélflóra. Bár már az ókorban is tudták, hogy a betegségek a belekben kezdődnek, úgy tűnik, ezt manapság újra felfedezték. Ma már biztosak lehetünk benne, hogy a bélflóra DNS-e, a mikrobiom sokkal inkább „megírja” a betegségeinket, mint a saját DNS-ünk.
Készítsük fel magunkat a tavaszra!
Az idei tél igen hosszú és változékony volt, ami nagyon igénybe vette szervezetünket. Kimerültek a tartalékok, legyengült az immunrendszerünk. Sokan estek át vírusos és/vagy bakteriális fertőzéseken. Ezek rendkívüli módon igénybe vették a szervezetünket. Komolyan kell venni a lábadozás, regenerálódás időszakát, ami több energiát vesz igénybe.
A mangó jót tesz a bélflóra egyensúlyának
Az avokádó, a fekete szőlő és az alma után a mangót is kinevezhetjük szupergyümölcsnek: megvédi a szervezetünket attól, hogy elveszítse jótékony bélbaktériumait – ami gyakran előfordul magas zsírtartalmú diéta követésekor. De hasznos lehet a mangó az elhízásnál és az elhízással kapcsolatos betegségeknél is, például a 2. típusú cukorbetegség esetében.