A nőkre veszélyesebb az éjszakai műszak

Az éjszakai munka vélhetően jobban befolyásolja a nők munkabírását, mint a férfiakét. Olyan napirendet teszteltek, amely 28 órából állt, és amely után az alvás-ébrenlét fázis teljesen eltolódott a megszokott 24 órás rendhez képest. Minden jel arra mutat, hogy a nők szervezetét jobban megterhelik a változások, ők a felborított ritmus vesztesei.

Így ketyeg biológiai ritmusunk

A tudósok mintegy 40 éve foglalkoznak belső óránkkal. A cél, hogy megtudjuk a napi csúcs- és mélypontok szabályszerűségét, amelyek szélsőséges esetben a top fitt és a teljesen kimerült állapot között ingadozhatnak. A hagyományos kínai orvoslás több száz éve figyelembe veszi a belső ritmus fontosságát, szerveink aktív működésének időszakaszait.

Kiadós reggelivel a cukorbetegség és a magas vérnyomás ellen

Mindenki ismeri a mondást: reggelizz, mint egy császár, ebédelj, mint egy polgár, és vacsorázz, mint egy koldus. A kutatók most megerősítették ezt a népi bölcsességet – sőt még számokkal is kifejezték a fogyókúrára gyakorolt pozitív hatásait. Az Obesity szaklapban közzétett kutatás során a Tel-Avivi Egyetem munkatársai két csoportra osztották a résztvevő nőket: az első csoport a kalóriabevitel nagy részét reggelire, a másik pedig vacsorára kapta, miközben 12 héten keresztül vizsgálták az alanyokat.

Szerveink bioritmusa

Az élet állandóan ismétlődő ciklusokból áll, amelyek összhangban vannak egymással. Körülöttünk minden ismétlődik: az órák, napok, évszakok – és a szervezetünk is az olyan ismétlődő mozgásoknak köszönhetően maradhat életben, mint az alvás, a lélegzetvétel, a szív dobbanásai.