Hasábburgonya, krumplipüré, sült krumpli – csak néhány a mindennapi étrendünkből. Maga a krumpli alig tartalmaz zsírt és kalóriát, de az elkészítés módja nagy hatással van az egészségi értékére. Ha zsírban vagy sajttal készítjük, máris kevésbé egészséges. Nézzük meg, mi minden van a burgonyában, és hogyan készítsük el, hogy egészséges legyen.
burgonya
A krumpli és a terhességi cukorbetegség
A burgonya a világ leggyakrabban fogyasztott élelmiszere. Az USA táplálkozási útmutatójában a burgonya a zöldségfélék között szerepel, ajánlják a fogyasztását, noha a közelmúltban több kutatás rámutatott, hogy a krumpli magas keményítő tartalma miatt erősen megemeli a vércukorszintet. Ok-okozati összefüggést még nem mutattak ki, de jobb az óvatosság!
Vannak hizlaló zöldségek is!
A zöldborsó, a kukorica és a burgonya kerülendő – állítják azok, akik inkább karfiolt, aszalt szilvát és áfonyát javasolnak. Sokak kedvence, a krumpli csupán egy a hizlaló zöldségek közül. Aki figyelni akar a súlyára, annak inkább barna rizst vagy teljes kiőrlésű kenyeret kell választania. A derékbőségnek a csemegekukorica és a zöldborsó is rosszat tesz.
A krumplitól okosodtunk?
Spanyol kutatók szerint őseinkben a megnövekedett szénhidrát-fogyasztásnak köszönhetően nőtt meg az agy térfogata. Eddig úgy vélték, hogy a húsfogyasztás terjedésével párhuzamosan indult el az agytérfogat növekedése, de a legújabb eredmények most arra utalnak, hogy a növekedés egy másik élelmiszernek köszönhető, mégpedig az egyszerű burgonyának.
Gyomorfekély ellen krumplilé!
A Manchester Egyetem tudósai arra a felfedezésre jutottak, hogy a krumpli olyan antibakteriális molekulákat tartalmaz, melynek révén gyógyírt képesek nyújtani a gyomorfekéllyel küzdők számára. A mikrobiológusok most abban bíznak, hogy a hasznos összetevőket burgonyalé formájában akár napi étrend-kiegészítőként is forgalomba lehetne hozni.
Miért félünk a GMO-tól? (1.)
Az elmúlt hetekben ismét nagy port vertek fel a génmódosított burgonya termesztésével, engedélyezésével kapcsolatos hírek, cikkek. Valóban van ok a félelemre? A környezetvédők és a fogyasztók többsége ellenzi, és az Európai Bizottság is petíciót nyújtott be a génmódosított növények termesztése ellen.