Mi mindentől lehet hasmenésünk?

A hasmenést mindenki szeretné elkerülni, mégis gyakori probléma, különösen nyáron. Számos oka lehet, nem csak a mosatlan gyümölcs, zöldség. Néha fertőzés okozza, más esetekben gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik, de okozhatja pl. cöliákia és bélgyulladás is. Jó tudni azonban, hogy az arra érzékenyeknél ennivalók is okozhatnak hasmenést.

Tényleg van gluténérzékenység?

Gluténmentes étrendek számos egészségügyi és súlycsökkentési gond megoldását ígérik. Közben folyik a vita, hogy valóban létezik-e a gluténérzékenység, vagy ez csak felkapott hóbort hipochonderek és diétázók örömére, gluténmentesnek mondott termékek eladásának növelésére. Nincs bizonyíték arra, hogy a gluténérzékenység növekedett volna az elmúlt 35 évben.

Lisztérzékenység: nehéz felismerni, nehéz kezelni

A vékonybél sok ezer ráncból, kidudorodásból áll, ezeket milliónyi apró „szőrszál”, a bélbolyhok borítják. A vékonybél felülete, amelyen keresztül a tápanyag felszívódik, ezzel 100-200 négyzetméterre nő. Ez a rendkívül hatékony mechanizmus azonban sérülékeny, a bélbolyhok összezsugorodhatnak, ami problémákat okoz a táplálékfelvételnél és -hasznosításnál.

Gluténtűrés tojástablettával

A tojássárgájában lévő antitesteket fel lehet használni arra, hogy beburkoljuk velük a szervezetünkön áthaladó glutént, így akadályozva a vékonybél irritációját. A kutatók most olyan tablettát fejlesztettek ki, amely pontosan ezt teszi, így ha az érintettek étkezés előtt beveszik, a cöliákiában szenvedő betegek bármit fogyaszthatnak, amit csak kívánnak.

Újfajta módszer a lisztérzékenység kimutatására

A melbourne-i Walter and Elisa Hall Intézet kutatói egy újfajta vérkép-elemzési eljárást dolgoztak ki, melynek segítségével gyorsan és pontosan lehet diagnosztizálni a lisztérzékenységet. Az újfajta teszttel már 24 óra alatt meg lehet az eredmény, és az előzetes tesztelések azt mutatják, hogy a módszer kiválóan alkalmas a lisztérzékenység megállapítására.

A lisztérzékenység figyelmeztető tünetei

A lisztérzékenység vagy coeliakia (cöliákia) egy felszívódási zavar, amely egy gabonafélék (búza, rozs, árpa, zab) fogyasztása nyomán kialakuló, immunológiai alapú bélnyálkahártya elváltozás. Sajnos nem gyógyítható, de diétával jól kezelhető. A lisztérzékenység hosszú időn át lappanghat, kései felismerése azonban súlyos felszívódási zavarhoz és tápanyaghiányhoz vezethet.