A krónikus obstruktív tüdőbetegségnél (COPD) a légzést a hörgők szűkülése befolyásolja. A betegség progressziójával, amit „dohányos tüdő”-nek is neveznek, egyre nehezebb lesz ellátni a testet elegendő oxigénnel. A táplálkozás átállítása a COPD-kezelés fontos eleme, lehetővé teszi az érintettek számára, hogy aktívan ellensúlyozzák a tüdőbetegség lefolyását.
COPD
COPD: a dohányzás egyszerűen nem éri meg!
Még mindig nem eléggé közismert tény, hogy a COPD, azaz a krónikus obstruktív tüdőbetegség kialakulásának hátterében leginkább a dohányzás áll. Magyarországon az ebben a betegségben szenvedők száma meghaladja a félmilliót, de sajnos közel sincs diagnosztizálva ennyi beteg – mondja dr. Mucsi János tüdőgyógyász, az Erzsébet Gondozóház főorvosa.
Dohányosoknak még fontosabbak a zöldfélék
A napi ötszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztás fontosságáról unásig hallunk, azt azonban nem mindenki tudja, hogy nem mindegy, mit választunk. Főleg a dohányosok számára fontosabb, mit esznek, mivel a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) kockázata a vitaminbevitel korlátozásával jelentősen növekszik. Számukra jót tesz az alma, a hüvelyesek és a paprika.
A kocadohányos sem úszhatja meg!
Magyarországon a lakosság közel 30%-a dohányzik – a statisztika magában foglalja a láncdohányosokat és a csak alkalomszerűen rágyújtókat is. Számos súlyos betegség – légúti megbetegedések, szív- és érrendszeri megbetegedések – nagy része is a dohányzás számlájára írható. De vajon a kocadohányost is fenyegetik a dohányosokra jellemző kockázatok?
COPD: kezelhető, de nem gyógyítható
A WHO becslése alapján 2030-ra várhatóan a COPD, azaz a krónikus obstruktív tüdőbetegség a harmadik leggyakoribb halálok lesz a szívbetegség és a stroke mögött. A betegség világszerte 210 millió embert érint, Magyarországon a számuk feltételezhetően megközelíti a félmilliót, de diagnózis hiányában a betegeknek csak körülbelül kétharmadát sikerül ellátni.
Megfújjuk? – Ingyenes szűrés Óbudán
Légzésfunkciós méréssel időben kimutathatók a súlyos légzőszervi betegségek. Légzésfunkciós méréssel – ami a tüdő áramlási- és térfogat adatainak segítségével nyújt képet a légzőszervek általános állapotáról – sok légúti betegség már a súlyosabb tünetek kialakulása előtt kimutatható. Májusban Óbudán ingyenes megelőző szűrőprogramot szerveznek.
Keserű anyagok lazíthatják el a légutakat
A leveles kel és a keserű dinnye egyszer talán az életünket is megmentheti. A Massachusettsi Egyetem Orvosi Karának kutatói egy lépéssel közelebb kerültek annak megértéséhez, hogyan képesek a bizonyos élelmiszerek keserű ízét adó vegyületek visszafordítani a légutak összehúzódását. Ez a hatás a későbbiekben a légutak akadályoztatásával járó betegségek, például az asztma vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség kezelésében használható fel.
A füstölt húsok fogyasztása árt a tüdőbetegeknek
A húsvéti sonka főszerepet játszik a közelgő ünnepen, csaknem minden család asztalára kerül belőle. Igen ám, de érdemes vigyázni, mértékkel fogyasztani belőle, ugyanis újabb kutatási eredmények azzal riogatnak, hogy a túl sok löncshús, szalonna, virsli és egyéb tartósított, füstölt hús fogyasztása súlyosbíthatja a tüdőtágulás, a krónikus hörghurut és más légúti megbetegedések tüneteit.