Cukorbetegség, csontritkulás, magas vérnyomás, bakteriális fertőzések – ezekben a betegségekben van valami közös: a hagyma összetevői, különösen a nagyon hatékony antioxidánsok, enyhítik az említett betegségeket, sőt segíthetnek azok megakadályozásában. Melyik hagyma különösen egészséges, és hogyan lehet a legjobban kihasználni egészségügyi előnyeit?
csontritkulás
Csípőfájdalom – mi lehet az oka?
A csípőfájdalom okát gyakran csontritkulásnak tulajdonítják, különösen az idősebbeknél. A csípőfájdalomnak azonban különféle okai lehetnek, nem mindig a csípőízület okozza, hanem az inak, izmok is. A fájdalom gyakran a hátba, az ágyékba és a lábba sugárzik. A vázrendszer betegségei, például a reumás betegségek is okozhatják a panaszokat.
Milyen testmozgás jó csontritkulás ellen?
Mi a legjobb módja annak, hogy mozogjunk és javítsuk a csontjaink erősségét, ha csontritkulásunk van? Próbáljunk ki néhány teherbírást növelő gyakorlatot, amelyek jobban megerőltetik a csontokat és izmokat, mint a mindennapi mozgás. Mielőtt azonban belekezdünk az alábbi gyakorlatok valamelyikében, kérdezzük meg orvosunkat, hogy biztonságos-e számunkra.
Töltsük fel raktárainkat piros színű zöldségekkel!
Nem a spenót az egyetlen egészséges zöldség! Szenteljünk több figyelmet a többi élénk színre is! A piros színű zöldségek, például a paradicsom és a kaliforniai paprika segíthetnek csökkenteni a cukorbetegség, a csontritkulás és a magas koleszterinszint kockázatát. A szép piros színt adó növényi alkotóelemek előnyösen hatnak az egészségre is.
A csontritkulás megelőzése: tippek a megfelelő táplálkozáshoz
A csontritkulás népbetegség, de bárki csökkentheti a kockázatát elegendő testmozgással és mindenekelőtt megfelelő táplálkozással. Tudjuk, hogy az egészséges és rugalmas csontváz fenntartásában központi szerepet játszik az ásványi kalcium. Amit azonban a legtöbb ember nem tud, az, hogy ez a fontos elem csak egy bizonyos életkorig épül be a csontokba.
Jóga: valóságos csodaszer
A jóga, a jógázás remek dolog, jótékonyan hat a testi-lelki egészségre – ez egyáltalán nem újdonság számomra, hiszen lassan 2 évtizede jógázom, és folyamatosan tapasztalom ezeket az előnyös hatásokat magamon és a csoportom tagjain. Azon viszont igencsak meglepődtem, hogy a jelek szerint a hivatalos orvoslás is kezdi felismerni és elismerni a jóga előnyeit.
Férfiak csontritkulása
Aki eddig azt hitte, hogy a csontritkulás pusztán női betegség, téved. A csontritkulás miatti törést szenvedett betegek 20-30 százaléka férfi. Feltételezik, hogy az érintett férfiak száma a jövőben a várható életkor-növekedés és az életmódbeli változtatások miatt emelkedni fog, az okok alig különbözhetnek azoktól, amelyek a nők csontritkulását kiváltják.
A csontritkulás és okai – tesztelje magát!
A test csonttömege folyamatosan fel- és leépül. Ahol a csontváz igényli a megerősítést, ott több csont épül be, ahol a terhelés csekély, leépül. Normális esetben a fel- és léépítési folyamatok egyensúlyban vannak. Ha azonban ez az egyensúly felborul, az nagyobb csonttömegvesztést okozhat. A következménye instabil és különösen törékeny csontok.
A több kalcium nem erősíti az idős csontokat
Új-zélandi kutatók több mint száz korábbi kutatás elemzésével kimutatták, hogy tévesek azok az irányelvek, amelyek legalább napi 1000-1200 milligramm kalcium fogyasztását javasolják az idős embereknek. Arra a következtetésre jutottak, hogy egyik kutatás sem bizonyította azt, hogy a kalciumbevitel összefüggésben állna a csonttörés kockázatával.
Előrejelzik a csontritkulást a fogászati kartonok
A Manchesteri Egyetem fogászai egy Osteodent elnevezésű technológia kifejlesztésén dolgoznak, melynek segítségével akár évekkel a betegség kialakulása évekkel előre meg lehet állapítani a csontritkulást. „Az Osteodent nevű szoftverrel a korai diagnózisnak és a preventív terápiának köszönhetően emberi életeteket menthetünk meg” – nyilatkozta Dr. Hugh Devlin professzor, az új technológia egyik kidolgozója.