„Ne egyél túl sok cukrot, mert cukorbeteg leszel!” Bizonyára sokan hallották már ezt a mondatot. Érdekes, hogy a legtöbb édesszájú ember mégsem jut a cukorbetegek sanyarú sorsára, azok viszont, akik egy csapott kiskanálnyi cukrot tesznek a teájukba, küzdhetnek a diabétesszel (ez a cukorbetegség orvosi elnevezése). Lássuk, miként segíthet a helyes étrend.
cukorbetegség
Étrendi ajánlás, hogy ne legyünk cukorbetegek
A cukorbetegek számára legelőnyösebb étkezési terv hasonló az egészségesek étrendjéhez. Az Amerikai Diabétesz Szövetség (ADA) a lakosság számára kidolgozott étrendi irányelveket követi, vagyis elsősorban a gyümölcs- és zöldségfélékre, teljes kiőrlésű gabonafélékre, hüvelyesekre (borsó és bab) és alacsony zsírtartalmú tejtermékekre alapozott étrendet javasolja.
Hagyma: jobb, mint sok antibiotikum
Cukorbetegség, csontritkulás, magas vérnyomás, bakteriális fertőzések – ezekben a betegségekben van valami közös: a hagyma összetevői, különösen a nagyon hatékony antioxidánsok, enyhítik az említett betegségeket, sőt segíthetnek azok megakadályozásában. Melyik hagyma különösen egészséges, és hogyan lehet a legjobban kihasználni egészségügyi előnyeit?
Ne költse a pénzét agavé szirupra!
Az utóbbi évek egyik legnagyobb élelmiszeripari marketingfogásai közül az agavé szirup viszi el a pálmát. Tíz évvel ezelőtt a nagyközönség (és sok szakértő is) előtt is ismeretlen volt az agavé szirup, amely azóta különleges helyet kapott a bioboltok, majd a szupermarketek polcain is. Ma már mindenütt megtalálhatjuk, milliók fogadják el ezt az édesítőszert.
Bőrápolás cukorbetegségben
A cukorbetegek többsége bőrproblémákkal is küzd, legtöbb esetben a bőr rendkívül száraz, gyakran vörös, hajlamos a hámlásra és viszketésre. Az ilyen bőrproblémák oka szorosan kapcsolódik a cukorbetegséghez. A szabálytalan vércukorszint miatt a vízháztartás egyensúlya felbomlik, ez pedig befolyásolja a bőr védő szerepét, tehát igen fontos a helyes bőrápolás.
Diabéteszben is jó lehet a berberin
A sóskaborbolyában (Berberis vulgaris) is megtalálható a berberin nevű alkaloid, amely hipoglikémiás hatásai miatt érdekesnek tűnhet a 2. típusú cukorbetegek számára. A berberin más növényekből is kinyerhető, például a kínai aranyfonálból vagy az aranygyökérből. Hagyományosan emésztőrendszeri fertőzések, pl. bakteriális hasmenés kezelésére használják.
Ahol ismeretlen a túlevés, elhízás, a cukorbetegség
Lehet-e minta, követendő példa számunkra Bolívia őslakosainak étrendje? Elsőre furcsának és feleslegesnek tűnik ez a kérdés, mégis érdemes elgondolkodnunk rajta, ha figyelembe vesszük, hogy a tsimanék (más néven chimanék) szíve és érrendszere még idősebb korban is kivételesen jó állapotban van, és szinte ismeretlen közöttük a cukorbetegség.
Kétszersült – jó a gyomornak, diétához kevésbé
Miért jó a kétszersült hasmenéskor? Valóban egészséges? És mi van a kétszersült-diétával? Már a régi rómaiak és görögök is ismertek egy tésztát, amelyet kétszer sütöttek meg. A kétszersült nagy előnye a hosszú eltarthatósági idő, ezzel vált népszerűvé utazáshoz is. A múltban a tengerészek és a katonák étrendjében gyakran szerepelt a kétszersült.
Így csökkentheti a vércukorszintjét
A megemelkedett vércukorszint a cukorbetegség tipikus jele. A diabéteszesek száma rohamosan nő, a betegeknek általában gyógyszerekre vagy inzulinra van szükségük a vércukorszint szabályozásához. A vércukorszint csökkentése gyakran természetes módon is lehetséges, az alábbi tanácsok azoknak is hasznosak lehetnek, akik szeretnék megelőzni a cukorbetegséget.
Cukorbetegeknek, edzés helyett
Tudjuk, hogy a rendszeres fizikai aktivitás hozzájárulhat a 2. típusú cukorbetegség kezeléséhez. Segít a vércukor és a testsúly szabályozásában, a vérnyomás és a koleszterin csökkentésével pedig csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Nem mindenki szereti azonban a testedzést, de nem kell ahhoz edzőterembe járni, hogy élvezhessük a fizikai aktivitás előnyeit.