Egy nemrégiben megjelent cikk feltételezi, hogy a fruktóz (vagyis a gyümölcscukor) több anyagcsere-betegséget okoz, mint a szacharóz, ha túl sok van belőle az étrendünkben. A magas fruktóztartalmú kukoricaszirup bevitele nőtt, mióta üdítőitalokban használják az Egyesült Államokban, és ez párhuzamosan jelentkezik az elhízás gyakoriságának növekedésével.
elhízás
Kenyér – melyiket válasszuk? (1.)
A kenyér világszerte az egyik legnépszerűbb élelmiszer, lenyűgöző a sokfélesége. Újabban azonban sok a bizonytalanság is körülötte. A gyanú szerint a kenyér magas szénhidráttartalma miatt hizlal, és nem kívánt emésztőrendszeri tüneteket is okozhat. A mind gyakoribb gluténérzékenységért is felelőssé teszik. Mennyire egészséges tehát a kenyér?
Túlzott étvágy – mit tehetünk ellene?
Sokan küzdenek a túlzott, esetleg mértéktelen étvággyal – vagy az angol kifejezés tükörfordításával élve: a „túlevéssel”. Gyakorlatilag az étvágyunk ellenőrzéséről, kontroll alatt tartásáról van szó, ami igencsak fontos az egészségünk megőrzéséhez és az elhízás megelőzéséhez. Kutatások például bizonyítják, hogy akik lassabban esznek, azok kevésbé híznak el.
Már nem ajánlják a tejet
Végre elbúcsúzhatunk a tejtől? Bár még nem tartunk itt, jó úton haladunk, ha a Kanadában most elfogadott étrendi ajánlásokat más országokban is megfontolják. Mint a BBC beszámol róla, az új kanadai ajánlásokból látványosan hiányzik a tej és tejtermékek mindennapi bevitele. Az új rendszer inkább a minél több feldolgozatlan élelmiszer fogyasztását javasolja.
Ahol ismeretlen a túlevés, elhízás, a cukorbetegség
Lehet-e minta, követendő példa számunkra Bolívia őslakosainak étrendje? Elsőre furcsának és feleslegesnek tűnik ez a kérdés, mégis érdemes elgondolkodnunk rajta, ha figyelembe vesszük, hogy a tsimanék (más néven chimanék) szíve és érrendszere még idősebb korban is kivételesen jó állapotban van, és szinte ismeretlen közöttük a cukorbetegség.
Csak heti 2 és fél órán múlik!
Minden negyedik ember kockáztatja az egészségét a testmozgás hiánya vagy elégtelen volta miatt. Ezt állapította meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése, amely szerint a fent említett arány alig javult 2001 óta. Az inaktivitás fokozza a betegségek kockázatát, elsősorban a szívbetegségét, a 2-es típusú cukorbetegségét és egyes rákbetegségekét.
Súlygyarapodás gyógyszerektől
Ünnepek alatt, nyaraláskor, vagy „csak úgy” bizony lecsúszik sok finom falat – és felszalad egy-két kiló súlyfelesleg. De ha a ruha akkor is szorít, ha nem változott az étrend, annak oka lehet gyógyszer is. Néhány gyógyszer ugyanis mellékhatásként súlygyarapodást okozhat. Nézzük, miként vezethet hízáshoz a gyógyszeres kezelés, és mi okozhatja az hízást.
Az inhaláló többet árt, mint használ?
A kortikoszteroidok széles körben használt gyulladáscsökkentők. Kaphatók tabletta, injekció, krém, orrspray és inhaláló formájában is. Úgy tűnik, hogy az inhalált kortikoszteroidok használata elhízáshoz, kettes típusú cukorbetegséghez, szívbetegséghez, magas vérnyomáshoz vezethet. Ez a kockázat azonban érdekes módon csak a nőknél figyelhető meg.
A munkáltatók nem szívesen vesznek fel kövér alkalmazottat
A munkaadók azt gondolják, hogy a túlsúlyos és elhízott emberek lusták és képtelenek ellátni a feladatukat, ezért kisebb valószínűséggel alkalmazzák őket. A felmérésben a megkérdezett 1000 brit vállalat közel fele állította, hogy nem szívesen alkalmazza a jelentkezőket, ha azok elhízottak vagy túlsúlyosak. Az elhízás azonban fogyatékosságnak minősül…
A diófogyasztás és a vastagbélrák kiújulásának esélye
A dió tele van jótékony vitaminokkal és ásványi anyagokkal, így segít bőrünk, látásunk és szívünk egészségének megőrzésében is. A diófogyasztás kifejezetten jótékony hatású, csökkenti a rák kiújulásának, valamint az elhalálozás veszélyét. Szakemberek hangsúlyozták, hogy mindez csupán kiegészítő kezelésként javasolt, nem pedig a kemoterápia helyett.