A bél mikrobiom a bélrendszerben élő baktériumokból, vírusokból, gombákból és más mikroorganizmusokból áll. A rostok és az erjesztett (fermentált) élelmiszerek támogatják a bél mikrobiomot, hozzájárulva a jobb egészséghez és a vidámabb hangulathoz. Ezt hangsúlyozza cikkében Matthew Solan, az amerikai Harvard Orvosi Egyetem kiadványainak egyik szerkesztője.
erjesztett ételek
Probiotikumokkal a fogyásért?
A probiotikumok a fogyásban is segíthetnek. Régóta tudjuk, hogy a probiotikumok az egészséges bélflóra helyreállításában lehetnek a segítségünkre, és ugyancsak ismert, hogy a rosszul működő emésztőrendszer, a bél diszbiózis hajlamosít az elhízásra. A fordított összefüggés is igaz: ha jól működik az emésztésünk, akkor könnyebb ledobnunk a felesleges kilókat.
Fedezzük fel a mézsör utódait!
Kombucha, kvasz, kandzsi – ezek az ismertebb erjesztett italok, de otthon is könnyen készíthetünk olyan frissítőket, amelyek egészségesebbek a bolti üdítőknél, probiotikus és méregtelenítő hatásúak, kifejezetten jót tesznek az egészségünknek. Készülhetnek bármilyen gyümölcsből, ízesíthetjük őket, ahogy csak szeretnénk, tehetünk bele fűszereket.
Miért olyan egészséges a kefir?
Hazájában, a Kaukázusban a százéves emberek italának nevezik ezt az egészséges italt. A kefir voltaképpen erjesztett tejital, amelyet a tej erjesztése során kefirgomba hozzáadásával állítanak elő. Eredetileg kancatejből készült, ma főleg tehéntejet használnak. A viszkózus ital olyan savanyú, mint az író, de szén-dioxidot tartalmaz, és így enyhén buborékos.
Készítsünk erjesztett ételeket!
Divatba jöttek a laktofermentált (tejsavas erjesztéssel készített) élelmiszerek. Régebben inkább csak a káposztát, uborkát savanyították, ma már ehetünk így retket, répát, mindenféle zöldséget, sőt gyümölcsöt is. Akinek emésztési problémái vannak, annak kimondottan jót tesznek ezek az ételek, mert elősegítik a bélflóra egészséges működését.
Probiotikumok – ezért jók az erjesztett ételek
Igaz-e minden, amit a reklámok ígérnek? A probiotikumok mikroorganizmusok, amelyek védik a belet, erősítik az immunrendszert, és így védenek a rák ellen – tudjuk, hogy ezek az egészségmegőrző élőlények valóban léteznek a beleinkben. A probiotikumokat azonban megkaphatjuk a táplálékkal is, különösen az élőflórás joghurtokban van sok belőlük.