Az ételmérgezés elkerülése aktuálisabb, mint valaha. A nagy melegben hamarabb romlanak az ételek. És hol vannak már a „régi szép idők”, amikor csak a Salmonella tartalmú nyers tojástól vagy a kacsatojástól kellett tartanunk? Mivel ma már az élelmiszeripar is globálissá vált, sokan akár több ezer kilométernyi távolságból érkezett élelmiszert vásárolnak.
ételmérgezés
Tévhitek az ételmérgezésről
Minden háziasszony arra törekszik, hogy családjának egészséges és biztonságos ételeket tálaljon fel, de ha jobban megnézzük, néhány, a biztonságosan fogyasztható ételekkel kapcsolatos hiedelem meglepő eredményt hozhat. Egyáltalán nem biztos, hogy egy egyszerűnek látszó ételmérgezés gyorsan kiheverhető, könnyen lehet, hogy komoly problémát okoz a szervezetben.
Mi van a narancslében?
Tudósok megvizsgálták a vendéglátóipari egységekben géppel préselt friss narancsleveket és kiderült, hogy a minták 43 százalékánál az enterobaktériumok mennyisége meghaladta az egészségügyi határértéket. A kutatók javaslata az, hogy a gyümölcsöket kezeljék megfelelően, a gépeket takarítsák alaposan, a kifacsart levet pedig szolgálják fel azonnal, ne tárolják fémkancsóban.
Öt gyilkos étel
Az étkezés szerves része az életünknek. Az étel látja el tápanyagokkal a szervezetünket, ráadásul gyakran nagyon finom is. Az elfogyasztott élelmiszerek azonban néha súlyos egészségügyi veszélyekkel is járhatnak, és ha rosszul választunk, időnként még a halálunkat is okozhatják. Érdemes megismerni tehát a következő mérgező ételeket.
Ételmérgezés
Ételmérgezésként aposztrofálunk gyakran minden hasi tünetet, hányást, hasmenést okozó betegséget. Gyomorrontásnak is szokták nevezni.