Túlzott étvágy – mit tehetünk ellene?

Sokan küzdenek a túlzott, esetleg mértéktelen étvággyal – vagy az angol kifejezés tükörfordításával élve: a „túlevéssel”. Gyakorlatilag az étvágyunk ellenőrzéséről, kontroll alatt tartásáról van szó, ami igencsak fontos az egészségünk megőrzéséhez és az elhízás megelőzéséhez. Kutatások például bizonyítják, hogy akik lassabban esznek, azok kevésbé híznak el.

Mit tehetünk az időskori alultápláltság ellen?

Idős korban általában csökken az étvágy, a korosodással romlik az ízérzékelés és a szaglás. Azoknál az időseknél, akik egyedül élnek, hatványozottan megjelenhet a motiváltság elvesztése – egyszerűen nincs kedvük enni. Az időskori táplálkozás fokozott figyelmet kíván, hiszen kialakulhat alultápláltság, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Ha finom, akkor hizlal is?

A közhiedelemmel ellentétben a kívánatos íz nem vezet önmagában súlygyarapodáshoz. A legtöbb ember ugyanis úgy véli, hogy a jóízű ételek hizlalnak a leginkább. Az ízeknek az ételek kiválasztásban meghatározó a szerepük, nem pedig a mennyiségében – állítja egy tanulmány, amely szerint a jóízű és egyben egészséges ételek fogyasztására érdemes törekedni.

Mire jó a kondurángó?

A kondurángó cserje kérgét főként étvágytalanság ellen használják. Hatóanyaga elősegíti a nyál és a gyomornedv képződését. Az emésztőnedvek fokozott elválasztása fokozza az étvágyat, elősegíti az emésztést. A népi gyógyászatban is hasonló a rendeltetése, a homeopátia pedig főleg étvágytalanság, gyulladt gyomornyálkahártya, fekélyek kezelésére alkalmazza.

A frontok hatással vannak az étvágyunkra is

Mindannyian megtapasztaltuk már, hogy az étvágy nem állandó, hanem időszakonként, vagy akár napról napra is változhat. Sokan szeretnék, ha az étvágyuk kisebb lenne, mert ebben látják a diéta, vagy az egészségesebb életmód kulcsát. A legegyszerűbb, ha nem is kívánunk többet enni. De vajon mitől változik az étvágyunk, mitől lesz néha kisebb vagy nagyobb?