Hat gyakori téli panasz

A téli hónapokban rengeteg kellemetlen kórokozó üti fel a fejét. Ilyenkor élik például virágkorukat a náthát és influenzát okozó vírusok is. Mégsem csak ezek okozzák az hideggel összefüggő problémákat – rajtuk kívül számos más nehézséggel is szembe kell néznünk, ezek közül emelnénk ki a hat leggyakoribb téli problémát.

A szélsőséges hőmérséklettel együtt nő a szív eredetű halálozás gyakorisága

Egy új ausztrál kutatásból az derül ki, hogy a szélsőséges hideg és meleg időszakokban nő a szívbetegség eredetű korai halálozás kockázata. A Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes szeptemberi számában megjelent tanulmány szerint a kánikulai és a fagyos időszakokban magasabb a szívbetegséggel összefüggő halálozás gyakorisága. A kutatás vezetője, Cunrui Huang, a brisbane-i Queensland Műszaki Egyetem orvosi karának munkatársa szerint az elhízás terjedését és az éghajlatváltozást figyelembe véve az eredmény fokozott jelentőséggel bír.

Kezdetben minden fagyás egyforma

A telek ugyan nálunk egyre enyhébbek, a téli sportok szerelmesei, ha nem vigyáznak, könnyen szenvedhetnek fagyási sérüléseket. Legrosszabb esetben ez a kéz vagy a láb ujjainak elhalásához is vezethet. Ismerjük fel a fagyási sérüléseket, hogy könnyebben segíthessünk! Kifelé az irodából és irány a sípálya – e mottóval özönlik sok tízezer sírajongó minden hétvégén a hazai és európai sípályákra. Ám az ilyen „hidegindítás” nemcsak a szalagok és izomrostok tágulásához vezethet, hanem egyéb veszélyeket is rejt.

Teendők fagyás, kihűlés ellen

Az idén aztán nem panaszkodhatunk, hogy enyhe telünk van! A hideggel szemben a szervezet kétféle módon védekezik: csökken a perifériás vérkeringés, az izmok remegni kezdenek (vacogunk). Emellett létezik néhány trükk is, amelyekkel segíthetünk magunkon a zimankós téli napokon.