A világ sok országában nemcsak a magas ingatlanárak szabnak határt az otthonok méretének, de sokan saját elhatározásból döntenek úgy, hogy kisebb alapterületű otthonba költöznek. A minimalizmus hívei szerint minél kevesebb használati tárgy vesz körül bennünket, annál kevesebb gondunk van. A minimalizmus és a miniotthon-mozgalom világszerte hódít.
fenntartható fejlődés
Fenntartható fejlődés (7): Csökkentsd – kevesebb tárgy, több élet
A kevesebb több. Ha már hazavittük korábban a dolgokat, de ráébredünk, hogy túl sok, vagy nem használjuk, akkor csökkentsük a mennyiséget, hogy több terünk maradjon. Persze csakis környezettudatosan! Felelős vásárlással, felelős hulladékkezeléssel a legtöbben bőven tudjuk csökkenteni a hulladékunk mennyiségét – személyenként akár kb. 73 kg-ra évente.
Fenntartható fejlődés (6): Hulladékcsökkentés: Ne vidd haza!
A hulladékcsökkentés első lépése, bármilyen furcsán is hangzik sokak számára, a vásárlás, pontosabban az, hogy mit nem veszünk meg. Már a megfontolt árubeszerzéssel, mindennapi vásárlással is elejét vehetjük annak, hogy valamiből később hulladék legyen. Itt nem csak a pénzért vett dolgokról van szó. Valóban hasznunkra lesz a nagyi aranyszélű edénykészlete?
Fenntartható fejlődés (5): A legjobb hulladék, ami nincs
Egyre többen hangoztatják, hogy a legjobb hulladék az, ami soha nem jön létre. Amit nem termelünk meg, az nem kerül energiába, pénzbe, és nem kell újra feldolgozni, sem megsemmisíteni. Úgy menjünk vásárolni, hogy már előre tudjuk, hogy mit kezdünk majd azzal, amit megvettünk. Ha ezt szem előtt tartjuk, apránként megszabadulhatunk a felesleges dolgoktól.
Fenntartható fejlődés (4): A vásárlással szavazunk
Amikor egy terméket, bármit megvásárolunk és elfogyasztunk, akkor szavazunk annak a létezésére, létjogosultságára. Amennyiben úgy döntünk, hogy kell nekünk, a kereskedő, gyártó, előállító azt a visszajelzést kapja, hogy szükség van a termékre úgy, ahogy van. Amennyiben otthagyjuk, az is egy visszajelzés, de vajon mi történik vele, ha nem mi vesszük meg?
Fenntartható fejlődés (1): Nem önsanyargatás, csak észszerű egyszerűség
A fenntarthatóság messze nem olyan fennkölt, távlati és bonyolult dolog, mint ahogyan sokan azt gondolják, de nem is merül ki a szelektív gyűjtésben. Nem feltétlenül kell arra gondolni, hogy aki önként lemond bizonyos javakról, az szó szerint aszkéta életmódot folytat. Legjobb, ha a józan paraszti eszünkre hallgatunk és látni fogjuk, hogy az egész faék-egyszerű.
Fenntartható fehérjeforrásaink – állati jó alternatívák (2)
Egyre többször lehet hallani, hogy a nagyipari hús- és tojástermelés mind kevésbé fenntartható iparággá nőtte ki magát, és komoly vitákat vált ki, hogy mivel lehet helyettesíteni ezeket a fehérjeforrásokat, hogyan lehet megelőzni az élelmiszerválságot. Nyilvánvalóvá vált, hogy a Föld növekvő népességét egyre kevésbé lehet fenntartható módon táplálni.
Mit hoz a jövő?
Hogyan hat a modern életvitel egészségünkre, környezetünkre? Milyen jövőre számíthat a magyar társadalom, ha nem változtat a jelenlegi életén, milyen kilátások vannak?
A boldogság ára
Mire van szüksége az embernek a boldogsághoz, és mibe kerül ez az emberiségnek, a Földnek, milyen hatással vannak döntéseink a környezetre? A Tükörben a Világ kiállítás művészi igénnyel és eszközökkel próbál választ adni ezekre a kérdésekre.