Ma megint gondolkodtam. Mint sokszor írtam már róla, ebből eddig is sok bajom származott… Manapság sok infó kering a médiában arról, miként kell takarékosan élni, hogyan kell spórolni, hogyan lehet kevesebb pénzből jól kijönni. Arra eszméltem rá, hogy mi így élünk évtizedek óta! Sztojalovszky Gábor akupresszőr, természetgyógyász továbbgondolásra érdemes írása.
fenntarthatóság
Fenntartható divat (6.): Zöld vagy „zöldre festett”?
Győződjünk meg arról, hogy a megvenni készült darab valóban természetes és fenntartható, vagy csak „zöldre festett”. A „zöldre festés” azt jelenti, hogy természetesnek álcázott darabot akarnak ránk sózni. Gyanús, hogy a világon nincs annyi bio pamut, amennyi ruha a gyártók szerint ebből készül. Ha mégis, a feldolgozás során nem mindig marad bio a bio.
Fenntartható divat (5.): Egészséges ruhatár
A fenntarthatósághoz tartozik az is, hogy a viseletünk kényelmes és egészséges anyagból készül és bőrbarát. A kettő nem feltétlenül jár együtt, de fontos, hogy a ruhánk „lélegző”, jól szellőző, bőrt nem irritáló anyagból legyen. Olyan, amit órákig képes az ember elviselni, nem izzad meg benne, nem fázik, réteges, akár többfunkciós viselet.
Fenntartható divat (4.): Alap ruhatár
Nem kell óriási ruhatár, ha egymáshoz jól illeszkedő és kiegészítőkkel jól feldobható ruhatárat állítunk össze. A lista szezononként, alkatunknak és színeinknek megfelelően értendő, elsősorban utcai, munkahelyi/iskolai ruhatárra vonatkozik. Az otthoni ruha és a speciális viseletek – sportoláshoz használ, egyéb speciális munkaruha nem tartozik ide.
Fenntartható divat (3.): A hordható viselet
A hordhatóság elsősorban azt jelenti, hogy a hétköznapokban, utcai viseletre vállalható a darab, amit megveszünk. Kényelmes a viselete, az évszaknak, életvitelünknek és alkatunknak (színben és fazonban, méretben) megfelel. A valóban hordható viselet az, amit legalább 30 alkalommal fel tudunk és akarunk venni, és a minősége is kiállja a próbát.
Fenntartható divat (2.): A divat nem mindig hordható
A hordható, használható viselet jelentése – bár sokat emlegetjük – nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű. Attól, hogy valami hordható, még nem biztos, hogy fenntartható és zöld megoldás is egyben. Az elmúlt egynéhány évben nagyon sok változatával találkoztam az úgymond „zöld divatnak” és re-ruhának, és folyamatosan érkeznek erről a hírek.
Fenntartható divat (1): Mitől zöld a zöld divat?
Az elmúlt egynéhány évben nagyon sok változatával találkoztam az úgymond „zöld divatnak” és re-ruhának, és folyamatosan érkeznek erről a hírek. Elgondolkodtam azon, mitől is lesz „zöld” az öltözködésünk? A tapasztalatokat összegezve összeállítottam egy listát állítottam. Végignézzük majd, hogy melyik pont miért fontos, de most íme egy rövidített lista.
Fenntartható gardrób (3.)
Gyakori téma mostanában sok fórumon és fenntartható divattal kapcsolatos közösségi média oldalon, hogy mit és hol vásároljunk, milyen anyagból legyen, amit megveszünk. Legalább ennyire fontos az is, hogy a beszerzett termék milyen életciklusra számíthat. Voksoljunk inkább a természetes szálakból készült, műanyagmentes vagy műanyagban szegény textíliákra.
Fenntartható gardrób (2.)
Milyen módszerrel válogassunk a gardrób darabjai közt? Akár ismerjük az alkatunkat, színeinket, a válogatás nagy vonalakban ugyanúgy zajlik, de önismerettel pontosabb, jobb eredményt érhetünk el, mint ha vaktában döntünk. A gardrób időnkénti rendezése, felmérése fontos ahhoz, hogy tudatában legyünk a szükségleteinknek. Mindig a felmérés legyen az első lépés.
Fenntartható gardrób (1.)
Hogyan nevelhetjük magunkat rendszeres és tudatos vásárlásra? A legjobb, ha elkerüljük a hirtelen ötletként jött impulzusvásárlást, inkább előre tervezünk, és ahhoz tartjuk is magunkat. Az erős önfegyelem és az önismeret sokat segíthet az öltözködéssel kapcsolatos kiadások kontrollálásában és abban, hogy megelőzzük a hulladék keletkezését.