Nagy divat lett a fogfehérítés, gyakran látunk természetellenesen vakító fogsorokat. A legtöbb fehérítési technika azonban veszélyt is hordoz: meggyengülhet az íny, be is gyulladhat. Elvékonyodhat a fogzománc, ami később a fogak gyors romlását okozhatja. Érdemes próbálkozni természetes technikákkal, amelyek sokkal kíméletesebben fehérítik a fogakat.
fogzománc
Citromlé mértékkel
A citromról mindenki tudja, hogy mennyire egészséges, vannak azonban esetek, amikor akár kárt is okozhat. Jót tesz mindaddig, amíg mértékletesen fogyasztjuk. Óvatosnak kell lenni például a divatos citromlé-diétával, mert a savas lé károsíthatja a gyomor nyálkahártyáját. Fogfehérítésre sem ajánlott a mindennapos használata, mivel kikezdheti a fogzománcot.
Sárga fogak, rossz lehelet – előzzük meg!
Hátrahőkölünk, ha valaki közel lép és azt látjuk, hogy a fogai sárgák, sérültek, romlottak. A látvány és az „illat” riasztó, de azt is feltételezhetjük, hogy az illetőnek előbb-utóbb komoly egészségi problémái lesznek. A rossz fogak és a gyulladt íny előfutára a szívbetegségeknek, krónikus gyulladásos ateroszklerózist, sőt infarktust is okozhatnak.
Mitől romlik gyerekeink foga?
A fogzománcot nem lehet pótolni, ezért annak megóvása érdekében a táplálkozást már a tejfogak kibújásától a megfelelő szájhigiénia fenntartásának irányába kell terelni. A hagyományos nyugati étrend – a szénsavas üdítők, cukros édességek fogyasztása – nem mondható fogbarátnak, ezért az élethosszig tartó egészséges táplálkozásra nevelést korán el kell kezdeni.
Ha nyitott szájjal alszunk, romlik a fogunk
Nyitott szájjal aludni éppen olyan veszélyes, mint ha szénsavas üdítőt innánk lefekvés előtt. Ennek oka az, hogy ilyenkor a szájunk kiszárad, és savtúltengés keletkezik, ami a fogzománc vékonyodásához, majd a fogak romlásához vezet. A probléma főként a férfiakat érinti, mert ők inkább horkolnak, mint a nők, a harmaduk a száján keresztül lélegzik éjjel.
Károsíthatja a fogzománcot a biszfenol-A
A műanyaggyártáshoz leggyakrabban használt vegyületek egyike, a biszfenol-A (BPA) károsíthatja a fogzománcot – derül ki egy friss francia kutatásból, amelynél patkányokon végzett kísérletek útján bizonyították be a következményt, amely meglepő párhuzamot mutatott a 6-8 éves gyerekek közel ötödét érintő fogzománc-problémával. Az eredmények az American Journal of Pathology című szakfolyóiratban jelentek meg.
Visszafordíthatatlan károkat okoznak a fogban az energiaitalok
A General Dentistry című lapban nemrég megjelent tanulmány arról számolt be, hogy a sport- és energiaitalok fogyasztása riasztó mértékben megnövelte a fogkárosodások mértékét, főként a tizenévesek körében, ugyanis az italok magas savtartalma károsítja a fogak külső rétegét, vagyis a fogzománcot. Amint arról Poonam Jain, a tanulmány szerzője beszámolt, a fiatalok előszeretettel fogyasztanak ilyen italokat abban bízva, hogy ezzel fokozni tudják teljesítőképességüket, és legtöbben megdöbbennek, mikor meghallják, mindez mennyire ártalmas a fogukra nézve.
7 tipp a fogzománc elvékonyodása ellen
A fogzománc a fog felszínét képező anyag, amely a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ez az erős védelem is meg tud bomlani, elsősorban a táplálkozási és fogápolási szokásaink miatt, aminek következményei az érzékenység, később akár szuvasodás is lehetnek. A jelenségről és a teendőkről dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogszakorvosa beszélt.