Ellentmondásos törvénytervezetet fogadott el a brit felsőház: a világon elsőként engedélyezték az emberi embriók létrehozását három ember DNS-éből. A cél, hogy meg lehessen előzni a genetikai degeneratív rendellenességek kialakulását a gyermekekben. A „tervezett csecsemők létrehozása” azonban felveti a génmódosított embriók beültetésének veszélyét.
GMO
Mit terem a génmanipulált erdő?
A genetikai kísérletezés nem korlátozódik az élelemre: gyógyszereket is előállítanak vele, oltóanyagot, kecskét, amely pókselymet termel a tejében, kígyómérget tartalmazó káposztát, kemoterápiára alkalmas tojást – és sötétben világító macskát. A globális katasztrófát jelentő alkalmazás azonban még csak ezután következik: a génmanipulált fákkal, amelyeket a papíripar kívánságainak megfelelően alkotnak meg. Ezek a fák a láncfűrész feltalálása óta a legnagyobb veszélyt jelentik a természetes erdőre.
A génkezelt kukorica csökkentheti az élettartamot
Szeptemberben publikálták Amerikában az első olyan kutatást, amely egy életen át génkezelt kukoricával táplált egyedeket vizsgált. Az eredmények – finoman szólva – nyugtalanítóak. Ez a tanulmány csatlakozik a több mint 30 egyéb állatkísérlet listájához, melyek a génkezelt élelmiszerek mérgező és allergiakeltő problémáira mutattak rá. Az emberre gyakorolt hatásra még várni kell.
GMO (2) – hazai körkép
A génmódosított élelmiszerek nemcsak a nagyvilágban, de már Magyarországon is egyre inkább a médiaviták középpontjába kerülnek. A közvélemény egyelőre erősen ellenzi, a gazdák büszkék a GMO-mentes mezőgazdaságra.
Miért félünk a GMO-tól? (1.)
Az elmúlt hetekben ismét nagy port vertek fel a génmódosított burgonya termesztésével, engedélyezésével kapcsolatos hírek, cikkek. Valóban van ok a félelemre? A környezetvédők és a fogyasztók többsége ellenzi, és az Európai Bizottság is petíciót nyújtott be a génmódosított növények termesztése ellen.
„Finomságok” GMO gyapotmagból
A génmódosított növényekkel nem sikerült megbarátkoznunk, sőt némelyiket Európában tilos termeszteni. Most az USA-ban az eddig mérgezőnek tudott gyapotmaggal kísérleteznek: hogyan lehetne belőle emberi táplálék. Az eredményt – reméljük – talán unokáink (sem) ismerik meg.
„Gyógyszergyártó” krumpli, kukorica
Európába is jöhetnek a még veszélyesebb génmódosított növények – hagyta jóvá az EU. Nálunk ugyan nem engedélyezett a génmódosított növények termesztése, de kiderült, az eddiginél jóval veszélyesebbé válhat a helyzet: az újfajta módosított növények ellen jóformán nincs védelem.