Hogyan függ össze a gyorsételek fogyasztása és a depresszió nagyobb kockázata? Egyes kutatók szerint kimutatható a kereskedelmi forgalomban kapható sült tészták (muffin, croissant, fánk stb.) és gyorsételek (hamburger, hotdog és pizza), valamint a depresszió közti kapcsolat. Sőt, az is fontos tényező, ki milyen gyakran fogyaszt ilyen ételeket.
gyorsétel
A gyorséttermi ételek 4 meglepő hatása
A média már 2004 előtt is foglalkozott a gyorsételek és az elhízás közti összefüggéssel, az ekkor megjelent Super Size Me című film azonban a Big Mac néhány kevésbé ismert mellékhatására is felhívta a figyelmet.
Mi van a gyorséttermi csirkében? (2.)
Viszonylag könnyen leszokhatunk a gyorséttermi étkezésről, ha utánajárunk, mit tartalmaznak az ételeik és tudatosítjuk magunkban, hogy a pénzben kifizetendő áron kívül mibe kerülhet nekünk. Sokat segíthet, ha némi egészséges, valóban tápláló harapnivalót viszünk magunkkal az útra, arra az esetre, ha megéheznénk. Így könnyebb ellenállni a kísértésnek, a pénzünk és az egészségünk is megmarad.
Mi van a gyorséttermi csirkében? (1.)
Józan ésszel az ember azt gondolná, hogy csirke. A legtöbb mai gyorséttermi lánc csibefasírtjainak azonban legfeljebb a fele darált csirke, ha egyáltalán van benne ilyesmi! Ezen kívül – vagy helyette – sok minden mást is tartalmaznak, főleg tartósítószert és műanyagokat, és ha elfogyasztunk, megbetegedhetünk tőle. Bár elsőre olcsónak tűnik, hosszú távon valójában igen drágán fizetünk érte.
Szereti ön az eperízű fűrészport?
Néhány éve úgy döntöttem, megpróbálok olyan ételeket vásárolni, amelyekben nincs tartósítószer vagy egyéb E-betűs anyag. Elmentem kedvenc hypermarketembe, és olvasni kezdtem a címkéket, amit korábban sosem tettem. Egyik kedves terméket a másik után tettem vissza a polcra…
Komótos kaják – a Slow Food mozgalom
A Slow Food (Lassú étek) mozgalom a gyorsétel egyértelmű alternatívája. Azokat a civil szervezeteket és magánszemélyeket egyesíti, akik jó minőségű, környezetkímélő, hagyományőrző és méltányos módon készülő élelmiszert állítanak elő, illetve ezt a folyamatot támogatják.
A gyorsétel-fogyasztás kapcsolata az elhízással és a cukorbetegséggel
A gyorsételek fogyasztása jelentősen emelkedett az Egyesült Államokban az elmúlt három évtizedben. Ennek ellenére az elhízással és az úgynevezett időskori, más néven II-es típusú cukorbetegséggel (diabetes mellitus) való kapcsolata kevés figyelmet kapott. Egy nemrégiben közzétett kutatás rávilágított, hogy a gyorsételeket ritkán (kevesebb mint hetente egyszer) fogyasztókhoz képest a gyakori evőknek (több mint hetente kétszer) átlagosan 4,5 kilogrammal fokozottabban gyarapodott a testtömegük és kétszer jobban emelkedett az inzulinrezisztenciájuk. Ez utóbbi tényező pedig szoros összefüggésben áll a cukorbetegség kialakulásával.