Múlt heti jelentések szerint, a sushi annyira népszerű étel lett, hogy több fogy belőle a szupermarketekben, mint a hagyományos sajtos szendvicsekből. Az egészségtudatos britek egyre többször választják a kis, kézre álló, ecetbe mártott, nyers hallal, tojással vagy zöldséggel díszített rizskupacokat. A Leeds Metropolitan Egyetem dietetikusa, Louise Sutton azonban elárulta, hogy a sushi nem feltétlenül annyira egészséges, mint amilyennek látszik, ezért nem árt óvatosnak lenni.
higanymérgezés
Füstölgő fogak (2.)
Időről időre felmerül a kérdés, ártalmatlan vagy egészségre káros-e a fogak tömésére több mint 100 éve használt, erősen higanytartalmú amalgám. Az amerikai fogászati szövetségek (és a magyarországi hivatalos álláspont, a szerk.) szerint, nincs szó veszélyről. A biológiai fogorvosok és sok más szakember azonban nem ért egyet ezzel az állítással.
Füstölgő fogak (1.)
A fogászatban több mint száz éven keresztül általános volt az amalgámtömések használata. Mára már egyre többször lehet hallani, hogy a higany tartalmú amalgám milyen veszélyes is a szervezetünkre. A „füstölgő” fogakat bemutató megdöbbentő videofelvétel, melyet az IAOMT (International Academy of Oral Medicine and Toxicology) készített és cikkünk végén Ön is megtalálja, meggyőző erejű a szakmai és laikus közönség számára egyaránt.
Tonhal: tökéletes táplálék vagy méreg?
A tengeri halakat eddig az egyik legegészségesebb táplálékunknak hittük. Kiderült azonban, hogy ha alaposabban megvizsgáljuk, a tengeri halak valójában a bennük felhalmozódó, egyre növekvő higanytartalom miatt komoly veszélyforrást jelenthetnek az emberi szervezet számára.
Kelátterápia – előnyök és kockázatok
A kelátterápia az Egyesült Államokban engedélyezett kezelés nehézfém mérgezés esetén. Sokan úgy vélik, hogy ígéretesen kezelhető vele az autizmus is, bár ezzel az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Hivatal (FDA) és a Betegségellenőrzési Központ (CDC) nem ért egyet.
Továbbra is zöld jelzést kapnak az amalgámtömések Amerikában
Egy amerikai szövetségi bíróság áprilisban úgy döntött, hogy nem kényszerítheti az élelmiszereket és gyógyszereket felügyelő szakhatóságot (FDA) az amalgámtömésekkel kapcsolatos jelenlegi álláspontjának felülvizsgálatára, az ilyen tömések alkalmazásának megtiltására.
Veszélytelen amalgámtömések?
Rovatunkban igyekszünk összegyűjteni azokat a hiteket és tévhiteket, amelyek széles körben elterjedtek, és gyakran a médiumok is „tesznek rájuk egy lapáttal”. Portálunknak ez a helye – miként a hamarosan induló Fórum is – mindenki előtt nyitva áll, ezért várjuk olvasóink ilyen tárgyú cikkeit is. Ha valóban érdemesek a közfigyelemre, beküldőjük itt viszontláthatja őket. Ezúttal a HVG 2005 márciusában megjelent Fúrják a tömést című cikke keltette fel figyelmünket. Az egyébként korrekt történeti áttekintés után a tárgyilagosságáról ismert hetilapban meglepő mondat olvasható, amelyből megtudjuk, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „hivatalos állásfoglalása szerint az amalgám biztonságos”.