A háztartási hulladék jelentős részét teszi ki – kertes házban, társasházban, lakótelepen is – a szerves, lebomló, növényi hulladék, sokan azonban úgy gondolják, hogy komposztálni csak kertes házban lehet és érdemes. A legtöbben még itt sem foglalkoznak ezzel, pedig jelentősen csökkenteni lehet a vegyes hulladékot, és ha jól csináljuk, teljesen szagtalan.
hulladék
Hasznosítsd újra!
Az újrahasznosítás (recycle) fogalmát ma is sokan keverik az újrahasználattal (reuse), pedig a kettő nem ugyanaz. Az újrahasznosítás az anyagok ipari újbóli felhasználása új termékekhez. Ha nincs hulladék, akkor energiát sem kell fordítani annak eltüntetésére, feldolgozására. Még a szelektív gyűjtés is kényszermegoldás, de jobb, mint a válogatatlan szemét.
Selejtezés a gyakorlatban (2): Válogass szívvel, tartsd meg ésszel
Amikor nekifogunk a selejtezésnek, érdemes előre átgondolni ezt a feladatot is, és csak azt megtartani, amit valóban szeretünk. Készüljünk előre zsákokkal, dobozokkal, tisztítószerekkel, tervezzük meg az akció sorrendjét. Ha túl vagyunk a takarítás oroszlánrészén és már minden ragyog, helyére került az, ami biztosan kell, jöhet a felesleg eltávolítása.
Selejtezés a gyakorlatban (1): Lomtalanítás hatékonyan
A nyaralás mellett a nyár a lomtalanítás, selejtezés legjobb időszaka is egyben. Amikor nekifogunk, érdemes előre átgondoltan végezni ezt a feladatot is, és csak azt megtartani, amit valóban szeretünk. Készüljünk előre zsákokkal, dobozokkal, tisztítószerekkel, tervezzük meg az akció sorrendjét – és lássunk neki! Határozzuk el, hogy könyörtelenek leszünk…
Fenntartható fejlődés (7): Csökkentsd – kevesebb tárgy, több élet
A kevesebb több. Ha már hazavittük korábban a dolgokat, de ráébredünk, hogy túl sok, vagy nem használjuk, akkor csökkentsük a mennyiséget, hogy több terünk maradjon. Persze csakis környezettudatosan! Felelős vásárlással, felelős hulladékkezeléssel a legtöbben bőven tudjuk csökkenteni a hulladékunk mennyiségét – személyenként akár kb. 73 kg-ra évente.
Fenntartható fejlődés (5): A legjobb hulladék, ami nincs
Egyre többen hangoztatják, hogy a legjobb hulladék az, ami soha nem jön létre. Amit nem termelünk meg, az nem kerül energiába, pénzbe, és nem kell újra feldolgozni, sem megsemmisíteni. Úgy menjünk vásárolni, hogy már előre tudjuk, hogy mit kezdünk majd azzal, amit megvettünk. Ha ezt szem előtt tartjuk, apránként megszabadulhatunk a felesleges dolgoktól.
Fenntartható fejlődés (2): Hulladékcsökkentés lépésről lépésre
Nem bonyolult, csak egy kis tervezés szükséges. Úgy menjünk vásárolni, hogy már előre tudjuk, hogy mit fogunk kezdeni végül majd azzal, amit megvettünk. Abból induljunk ki, hogy sokáig akarjuk használni. Ha ezt szem előtt tartjuk, apránként megszabadulhatunk a felesleges dolgoktól, és ha előre tervezünk, nem keletkezik sok vegyes hulladék.
Forgó Morgó, Zöld Ki mit tud?…
Árok széle helyett inkább váltsuk vissza a régi, elavult gépeinket! – erre ösztönöz az új Forgó Morgó Országos Energiahatékonysági program. A Nemzetközi Energiahatékonysági Nap (március 6.) alkalmából elindul a „Legyen Zöldebb E-világunk!” kampány, melynek célja a háztartási energiahatékonyság növelése és a környezet megkímélése az elektromos, elektronikai hulladékoktól.
Beszélő ruha, gumiékszer
A szemét, a saját szemetünk mindenütt ott van: az utcákon, az illegális lerakókon, a parkokban, erdőkben, fesztiválok színhelyén. A szennyezés hatásait már tapasztaljuk a szélsőséges időjárási változásokban, a mind furcsábban változó évszakokban. Nézzünk szét a SzemétVilág-ban!