Legendák, mítoszok, tények – a napvédelem témájához mindenki hozzá tud tenni valamit. Mindenki tudja, hogy a napsugarak károsak lehetnek a bőrre, és hogy mennyire fontos a nap elleni védelem. De vajon jól tudjuk? Nézzük meg, melyek azok a tévedések, amelyek a legmakacsabban tartják magukat a napozással kapcsolatban. Megvéd-e például a ruhánk a sugárzástól?
káros napsugárzás
A napozás 7 legfontosabb szabálya
Van még hátra néhány igazán meleg nap a nyárból, van, aki csak most kezdi a szabadságát. Ha biztonságosan akar napozni, nem elég a megfelelő faktorszámú krémet használni, az sem mindegy, hogy mikor és hogyan napozunk. Aki „kezdő” és fehér bőrű, annak különösen érdemes követni az itt következő hasznos tanácsokat, hogy a strandolás, napozás ne tegye rémálommá a pihenést!
UVB kontra UVA sugárzás?
Régóta tudjuk, hogy a D-vitamin a napozás következtében termelődik a bőrben, de azt csak mostanában fedezték fel, hogy a fényspektrumnak csupán egy meghatározott sávja, az ultraibolya (UVB) sugár van ilyen hatással a szervezetünkre. Az UVA sugárzás azonban káros is lehet.
Jobb a napozás, mint a D-vitamin-pótlás
Bár napjainkban terjed a nézet, hogy tartózkodjunk keveset a napon, szakemberek egy csoportja mégis a mértékletes napozás mellett teszi le a voksát. Az ebből nyert D-vitamin ugyanis számos előnyt jelent számunkra, hiánya viszont komoly egészségkárosodást okozhat.
Ismerjük fel az ólommérgezés jeleit!
Nemrégiben számolt be róla a média, hogy számos ólomfesték-tartalmú játékot és más terméket kellett kivonni a piacról, elsősorban Amerikában és egyes európai országokban. Ilyen körülmények között hasznos lehet, ha jobban ismerjük az ólommérgezés tüneteit.