Ha fésülködéskor fájdalmat érzünk, könnyen lehet, hogy sebes a fejbőrünk. Ezek a sebek nemcsak csúnyák és zavarók, de átmeneti hajhulláshoz is vezethetnek. A hajas fejbőr kisebesedésének több oka is lehet, például fejtetű, kontakt dermatitisz, pikkelysömör, pattanás, bárányhimlő. A különböző sebeket természetesen különböző módon is kell kezelni.
kókuszolaj
Kókuszolaj az arcbőrre: nézzünk utána a mítoszoknak
A kókuszolajat előbb kikiáltották egészséges reformételnek, mára viszont úgy tűnik, hogy tévesen. Mint kiderült, a kókuszolaj telített zsírsavakat tartalmaz, „rossz” koleszterint termel. Amíg a tudósok ezen vitatkoznak, nézzük a külsődleges használatot, mert ez az olaj állítólag az arcbőr varázslója. Miként használható a kókuszolaj arcra, testre?
Ezt tegye a reggeli kávéba a hasi zsírok ellen
Egy csésze friss kávé gyorsan beindítja testünk reggeli anyagcseréjét, és támogatja a szív egészségét, és védelmet nyújt különböző betegségek ellen is. Ha szeret reggel kávézni, és szívesen megválna pár kilótól, néhány egyszerű összetevő hozzáadása segít meggyorsítani az anyagcserét, elégetni több kalóriát, és eltüntetni a makacs zsírpárnákat.
Mi van otthon? Égési sebek kezelése a konyhából
A háztartási balesetek között előkelő helyen állnak az égési sérülések, amelyek nagy részét a konyhában szerezzük be. A jó hír a bajban, hogy a konyha egyben a természetes gyógypatikánk színhelye is, ahol hatásos köhögés elleni szirup, izomláz-csillapító, és égés elleni kenőcs is készülhet. Súlyosabb esetekben feltétlenül szakszerű kezelésre van szükség.
Kókuszolaj, kókuszzsír – csak a jó minőségűt vegyük!
A kókuszolaj különösen jól hevíthető növényi olaj, a kókuszdió húsából nyerik. Szobahőmérsékleten ez a kókuszolaj szilárd halmazállapotúvá és fehéres színűvé válik – ebben a formában kókuszzsírnak nevezzük. Az olajat főleg sütésre használják a konyhában, de nem ismeretlen a kozmetikai iparban sem, és különösen népszerű a hajápolásban.
Kókuszolaj a Candida ellen
A Candida albicans a normál bélflóra része az emberben és néhány állatfajnál is. Egyes immunhiányos betegek és idősek esetében a Candida képes elhagyni a bélcsatornát, bejutni a véráramba, és kiterjedt fertőzést okozni például a vesében, májban, lépben, tüdőben, az agyban és a szívbillentyűkben. Az ilyen szisztémás Candida fertőzés 40-50 százalékban halálos.
Melyik olajat válasszuk?
A tavalyi gyenge olívatermés valószínűleg hiányhoz fog vezetni, ezért érdemes alternatívákat keresni. Zöldségekhez a legjobb a repceolaj, amelynek telített zsírtartalma kevesebb az olíváénál. A legjobb rizottót rizskorpa olajjal lehet készíteni, dobva-rázva sütéshez legjobb a kókuszolaj, salátákra a dióolaj, sütemény sütéshez pedig a kendermag olaj.
Rizs kókuszolajban: fele kalória
Ha kókuszolajban főzik meg a rizst, majd 12 óráig a hűtőszekrényben hűtik, azzal több mint a felére csökkenthető fogyasztáskor a kalóriatartalma. Az orvosok korábban arra hívták fel a figyelmet, hogy az újramelegített rizs az ételmérgezés kockázatával járhat, ezért ajánlott a rizst a hűtőből való kivétel után tűzforróra melegíteni fogyasztás előtt.
A legújabb divat: a kókuszolaj-diéta
A kókuszról elsőre nem a diéta jut eszünkbe, pedig a legújabb divat szerint a kókuszolajjal gyorsan és látványosan fogyhatunk. A kókuszolaj ugyanis olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyek nem járulnak hozzá szervezetünkben zsírszövet kialakulásához – ahelyett, hogy elraktároznánk, szinte azonnal, közvetlenül energiává alakítjuk. A kókuszolaj nem emeli meg vércukorszintünket, de közben energiával tölti fel a szervezetet.
Mi az igazság a pálma- és más olajokról? (1.)
Valóban egészséges-e a mind divatosabbá váló pálma- és kókuszolaj? Miért nem tesszük jól, ha napraforgóból készült olajjal főzünk? Naponta felmerülő kérdések és megdöbbentő válaszok tanácsadó-szerzőnk tollából.