A paradicsom élénk piros színénél talán nincs is szebb, ami azonban benne rejlik, az sem utolsó! Télen-nyáron esszük, isszuk nyersen, főzve, szárítva, marinálva – de most nem is az ízére, zamatára gondolunk, hanem azokra az összetevőkre, amelyek a paradicsom rendszeres fogyasztásával védenek az érelmeszesedés és a szívkoszorúér-betegség ellen.
likopin
Töltsük fel raktárainkat piros színű zöldségekkel!
Nem a spenót az egyetlen egészséges zöldség! Szenteljünk több figyelmet a többi élénk színre is! A piros színű zöldségek, például a paradicsom és a kaliforniai paprika segíthetnek csökkenteni a cukorbetegség, a csontritkulás és a magas koleszterinszint kockázatát. A szép piros színt adó növényi alkotóelemek előnyösen hatnak az egészségre is.
Bőrvédő paradicsompirula
A kánikulában sokan nyúlnak a különböző naptejekért. Szakértők szerint azonban ezek nem védenek a potenciálisan káros infravörös sugárzás ellen. A hagyományos napkrémek csak a bőrt károsító és égető ultraibolya A és B sugarakat blokkolják, az infravörös sugárzástól nem védik a bőrünket. A likopin tartalmú étrend-kiegészítők nyújthatnak megoldást.
Miért egészséges a paradicsom?
Most van az igazi szezonja, ehetünk belőle bőven frisset, és eltehetjük télre. A paradicsom nemcsak a piros színével kelleti magát, de nagyon értékes „belső élete” is van. Az aztékok gyógynövényként használták. Elterjedése a spanyol hódítóknak köszönhető, akik a burgonyával együtt hozták be Európába. Nemcsak fajtája számos, hanem a neve is: felfedezői, az indiánok „tumatle”-nak nevezték. Szerelem-, paradicsomalmának is nevezik, és évszázadokon át tartó nemesítése következtében jelenleg mintegy 2500 paradicsomfajta létezik, a világ szinte minden konyhájában használják.
Az érvédő, kalóriaszegény paradicsom
A paradicsom nemcsak olyan szép piros, hogy szebb már aligha lehetne, hanem saját, önálló, vitaminban gazdag „lelki élete” is van, vigyázni kell rá. Egyszerre gyógy-, étkezési- és haszonnövény, nem mindegy azonban, hogyan fogyasztjuk és tároljuk – ehhez adunk néhány tippet.