A máj az egyetlen szervünk, amely képes regenerálódni, a sejtjei elhalnak és újak váltják fel őket. Májbetegség esetén azonban a sejtek elhalása hosszú távon kóros lehet. A májkárosodás jelei a vérben is megfigyelhetők, ilyenkor a májértékek állandóan, vagy gyakran magasak. Ha a májbetegség évekig fennáll, májkárosodás alakulhat ki, egészen a májzsugorig.
máj
Hogyan vigyázzunk a májunkra?
A máj központi szerepet játszik az anyagcserében. Részt vesz többek között a tápanyagok feldolgozásában és tárolásában, valamint a toxinok lebontásában és kiválasztódásában. Ha a máj nem működik megfelelően, az komoly következményekkel jár. Sok mindent tehetünk azért, hogy a májunk egészséges maradjon. Lássuk, mi jó a májnak, és mi károsítja azt?
Jaj, a májam! (1.)
Ha a májunk nem működik optimálisan, megbetegszünk, és sokféle zavar keletkezik a szervezetben. A májnak központi szerepe van az anyagcserében és a méregtelenítésben, fontos feladatokat lát el a táplálék összetevőinek hasznosításában: tárolja, megszűri és elosztja azokat. Ha étrendünkkel jól tápláljuk ezt a vegyi gyárat, sokat teszünk az egészségünkért.
A máj felzabálhatja az agyat
A hasi zsírfölösleggel rendelkezőknek háromszor nagyobb esélyük van az időskori emlékezetromlásra, mint az egészséges testalkatúaknak. A tudósok úgy vélik, hogy a máj és az agy hippocampus régiója osztozik egy PPAR-alfa nevű protein iránti sóvárgásban. A máj arra használja ezt, hogy hasi zsírt égessen, a hippocampus pedig emlékeket dolgoz fel vele.