Ha a májunk nem működik optimálisan, megbetegszünk, és sokféle zavar keletkezik a szervezetben. A májnak központi szerepe van az anyagcserében és a méregtelenítésben, fontos feladatokat lát el a táplálék összetevőinek hasznosításában: tárolja, megszűri és elosztja azokat. Ha étrendünkkel jól tápláljuk ezt a vegyi gyárat, sokat teszünk az egészségünkért.
májzsugor
Májzsugor, májrák – késői tünetek
Májráknál az egészséges májsejtekből rosszindulatú daganatok képződnek. A rákra utaló első jelek lehetnek a fáradtság, étvágytalanság és a fogyás. A nem specifikus tünetek miatt a májrákot gyakran csak a késői szakaszban diagnosztizálják, ami csökkenti gyógyulás esélyét. Megfelelő kezeléssel azonban a várható élettartam sok betegnél meghosszabbítható.
A „varázspálca” kimutatja a májcirrózist
A sajt érettségét mérő műszer elvén alapuló új diagnosztikai eszköz képes kimutatni a májzsugort. Ráadásul ezt korábban és pontosabban is teszi, mint a régebbi szűrővizsgálatok, amivel akár ezrek életét is megmentheti. Hazánkban évente 6-8 ezer ember hal meg májzsugorodás következtében, és a halálozások egyharmadát a túlzott alkoholfogyasztás okozza.
Milyen károkat okoz szervezetünkben az alkohol?
Mindenki ismeri a túlzott alkoholfogyasztás rövidtávú hatásait: másnaposság, fejfájás, rossz közérzet, karikás szemek. Viszont a rendszeres alkoholfogyasztás hosszú távon számos olyan komoly betegség kialakulásához vezethet, mint a mellrák, szívbetegségek, a stroke, vagy a májzsugor. Nem is beszélve a szellemi és a szociális érintkezést (pl. család) befolyásoló problémákról…