Sport és túlsúly: ami első pillantásra összeegyeztethetetlennek tűnik, az a legfontosabb módszer a fogyásra és a testsúly kordában tartására. Alapvető szempont, hogy figyelembe vegyük a túlsúlyos emberek különleges körülményeit. Hogyan segíthet fogyni a sport és a testmozgás, és milyen edzésprogramot érdemes követniük a túlsúlyos embereknek?
mozgás
Támogatja-e a kávé a fogyást?
Alig van olyan ital, amelynek annyiféle hatást tulajdonítanak, mint a kávénak. Állítólag elűzi a fáradtságot, segíti a koncentrációt, enyhíti a fejfájást és aktiválja a zsírégetést. A koffein szív- és érrendszerre gyakorolt serkentő hatásának ismerete vezetett ahhoz, hogy a kávét sok étrendi útmutató reklámozza, mint „csodás gyógymódot” a fogyáshoz.
Lassabban siess! (3.): Mozgás
Mindig és mindenhová rohanunk, és gyakran csak utólag jövünk rá, hogy nem volt semmi értelme. Jelmondatom: lassabban siess! Egyél, igyál, mozogj, lélegezz lassabban – és meglátod, így is jut elég időd minden fontos dologra. Nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb leszel, nem mellesleg: az élettani folyamatok lelassításával tovább élhetsz egészségben.
Napi 20 perces életmentő szokás
Ha a túl sok üldögélés még a rendszeres testedzést végzők számára is komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, akkor különösen jó okuk van az aggodalomra azoknak, akik napjaik jelentős részében ülő életmódot folytatnak. Sokuknak irreálisnak tűnik a heti 150 perces mozgás – de ha kisebb egységekre osztjuk, máris könnyebben elérhetjük a célt!
Cukorbetegeknek, edzés helyett
Tudjuk, hogy a rendszeres fizikai aktivitás hozzájárulhat a 2. típusú cukorbetegség kezeléséhez. Segít a vércukor és a testsúly szabályozásában, a vérnyomás és a koleszterin csökkentésével pedig csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Nem mindenki szereti azonban a testedzést, de nem kell ahhoz edzőterembe járni, hogy élvezhessük a fizikai aktivitás előnyeit.
Kinesio tex – mire jók a színes szalagok?
A kinesio szalagot Kenzo Kase japán orvosi végzettségű kiropraktőr és akupunktúrás szakember 1973-ban fejlesztette ki. Világszerte számos fizikotereápiás, munkaterápiás, fizioterápiás szakember, sportedző, kiropraktőr, orvos, gyógymasszőr, ápoló alkalmazza a kinesio szalagot az állkapocs-ízület megbetegedéstől a láb nagyujjának sérüléséig.
Szívünk védelme, a mozgás
Biztosan ismerős a mondás: a mozgás = élet. Ennek igazát nemrégiben alátámasztotta az a tanulmány, amely a szív egészségével kapcsolatos, jelenleg is folyó kutatás adatain alapult. Az eredményekből kiderült, hogy akik legalább napi 10 órát ültek, magyarán legalább ennyi ideig nem mozogtak, a vér troponin szintje emelkedett, tehát az átlagnál magasabb volt.
Sétáltasson kutyát az aktívabb életért!
A rendszeres kutyasétáltatás növeli az idős emberek fizikai aktivitását, ami különösen téli időszakban hasznos. Amikor rövidülnek a nappalok, hidegebbé vagy esősebbé válik az idő, az idősek kezdenek kevésbé aktívak lenni és többet üldögélnek otthon. A kutyasétáltatókra ez kevésbé igaz, ők legalább harminc perccel kevesebbet üldögéltek naponta!
Hogyan erősödnének a tinik csontjai?
Négy éven át mérték több mint 300 tizenéves csontjainak erősségét és fizikai aktivitásukat. A University of British Columbia (UBC) – más kanadai kutatóintézetekkel karöltve – végezte a felmérést. Arra jutottak, hogy a kevésbé aktív tizenéveseknek gyengébbek a csontjaik, a csontok erőssége pedig kritikus jelentőségű a törések megelőzésében.
Az idős beteg inkább mozogjon, mint feküdjön
A kórházban fekvő idős betegek mozgásának korlátozása több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz – állítja az amerikai Öregedéskutató Központ igazgatója, dr. Sharon K. Inouye. Azt vizsgálták, mi a bizonyíték arra, hogy a páciensek mozgását korlátozni kell, hogy elejét vegyék az eleséseknek. A fekvéssel súlyos mellékhatásokat kockáztatnak a betegeknél.