A mosás olcsó és hatékony helyettesítését fejlesztették ki a Melbourne-i RMIT Egyetem kutatói: egy speciális nanostruktúrát gyártanak a ruhaanyagokhoz, amely – ha fénynek teszik ki az anyagot –, lebontja a rajta levő szerves szennyeződéseket. Ezzel megtették az első lépést a különleges, nanoanyaggal „felturbózott” textil felé, amely önmagát tisztítja.
nanotechnológia
Az okos bőr az érintésérzékelők jövője
Egy amerikai és kínai tudósokból álló csoport hatalmas előrelépést tett a tapintás szimulálásának technológiai megvalósításában. A tudósok olyan mesterséges szövetet hoztak létre, ami az emberi ujjbegyekhez hasonló mértékben érzékeli az érintést. Ez a technológia felgyorsíthatja egy olyan mesterséges bőr kifejlesztését, amelynek felszíne képes az érintés érzékelésére.
Ugyanolyan veszélyesek lehetnek a nanorostok, mint az azbeszt
A nanotechnológiát felhasználó iparágak által előállított aprócska rostszálak belélegezve ugyanolyan károkat okozhatnak, mint az azbeszt. Sok mindennapi használati tárgyban megtalálhatók, a sportszerektől kezdve a pelenkán át a porszívóig. Néhány rostszál ugyanolyan alakú, mint az azbesztrost, mely közismerten rákkeltő: tüdőrákot és mellhártya-daganatot okozhat.