Vízkeresztkor a karácsonyfa lebontásával élesen tört rám a gyermekkori telek emléke. A hóesést nemcsak meghitt szépségéért vártuk, hanem a hógolyózás, közös szánkózás, jégen csúszkálás öröméért is. Önfeledt kikapcsolódás, és főként vidámság jellemezte ezt az időszakot, amiben a felnőttek is részt vettek. Németh Imréné Éva fitoterapeuta természetgyógyász írása.
nyírfa
Miért értékes a nyírfavíz?
A nyírfa leve édeskés ízű folyadék, amelyet elsősorban a nyírfa törzséből és a vastagabb ágakból vagy a gyökereiből nyernek. A nyírfavíz gyógyító erejét évszázadok óta használják. Értékes alapanyagait mostanában fedezték fel újra. A nyírfa nedvét, a viricset könnyű kinyerni a fából, és nagyon fontos szempont, hogy használata mellékhatásoktól mentes.
Gyógyító tavasz: rügyek, kérgek és nedvek
A természet látszólag még téli álmát alussza. Néhol mégis megjelenik már a változás egy alig észrevehető jele, az új élet csírája. Milyen hatalmas erő kell ahhoz, hogy a fagyosan kemény földből elbújjon egy kicsinyke hóvirág? A kopasz fák ágain fázósan, de már bátran hajtanak az erőtől duzzadó rügyek, bizonyítva azt, hogy itt már nem lehet megállni!
A nyírfa áldásos hatásai
A közönséges nyírfát sok országban díszfaként ültetik. A levelek kivonata vízhajtó hatású, de a fának szinte minden része gyógyít: a kéreg, a levélrügyek és a kéregolaj. A nyírfa nedvét általában tavasszal gyűjtik be, ízületi gyulladásra, hajhullás ellen használatos. A nyír mágikus és gyógyító erejébe vetett hit elevenen élt a magyar paraszti hagyományban.