Egy nemrég közzétett amerikai tanulmány szerint az olívaolaj használata – margarin, vaj vagy más telített zsírok helyett – megvédhet a rák, a szív- és érrendszeri, a légzőszervi megbetegedések, az időskori elbutulás (demencia) és más betegségek okozta halálozástól. A leginkább célravezető megoldás a mediterrán étrend követése, megfelelő mozgással együtt.
olívaolaj
A sokoldalú, csaknem elfeledett lenmagolaj
Az olívaolaj és a különféle ízesített fűszerolajok divatba jötte miatt az elmúlt években elfelejtettünk egyfajta olajat, amely azonban sokkal több figyelmet érdemel – ez pedig a lenmagolaj. Nemcsak egészséges és ízletes, hanem régóta használják a faanyagok védelmére, színezőanyagként és tartósítószerként is, valamint kozmetikai termékekben is szerepel.
Olívaolaj: kultúrkincs extrákkal
Az árnyékos olajfaligetek évezredek óta alakítják a tájat a Földközi-tengeren vidékén. Az olajfák egészséges gyümölcse a mediterrán konyha fontos része, íze és sokoldalúsága mellett valószínűleg ez az egyik oka annak, hogy az olívaolaj használata egyre népszerűbbé válik, már a mi konyhánkba is bejutott. Mi teszi olyan egészségessé az olívaolajat?
Akár zöld, akár piros, a pesto nagyon jó!
A friss bazsalikomból, fenyőmagból, parmezánból, fokhagymából és olívaolajból készült pesto az olasz konyha egyik csodája, ízletes, gyorsan és könnyen elkészíthető. A klasszikus pesto és a különböző változatok, például a pesto rosso vagy a medvehagymás pesto meghódította a világot, mindegy, hogy tésztához, húshoz, salátához vagy mártásokhoz esszük-e.
Ecet és olaj: ősi gyógy- és fűszerek
A görög mitológia szerint Athéné istennő egy magot ültetett el Attikában, ebből nőtt ki az első olajfa, ezzel az istennő létfontosságú táplálékot, gyógyszert és szépítőszert adott az embereknek. Ezzel a tettével Athéné elnyerte Zeusztól Attikát, melynek fővárosát róla nevezték el Athénnak. A görögök számára az olajfa a béke, a bőség és a dicsőség szimbóluma.
Csipegesse, akár zöld, akár fekete
Az olajbogyó a mediterrán konyha egyik legnépszerűbb alapanyaga. Megtalálható a pizzákban, a salátákban, de nagyszerűen illik halételekhez és húsokhoz is. Ezek a legfeljebb négy cm-es, hosszúkás vagy kerek, fekete vagy zöld bogyók a világ egyik legrégebbi élelmiszerei, eszik is őket minden földrészen. A spanyolok szerint napi hét szem kell az egészséghez.
A zöldséget olívával érdemes sütni
Újabb fordulat a táplálkozással kapcsolatos tanácsokban: egészségesebb, ha a zöldségeket extra szűz olívaolajban megsütjük, mint főzzük, mivel így az ételben található antioxidánsok száma növekszik, ráadásul az olajban lévő fenolok a zöldségekre is átkerülnek. A fenolok és az antioxidánsok segítenek abban, hogy elkerüljük rákot és a diabéteszt.
Melyik olajat válasszuk?
A tavalyi gyenge olívatermés valószínűleg hiányhoz fog vezetni, ezért érdemes alternatívákat keresni. Zöldségekhez a legjobb a repceolaj, amelynek telített zsírtartalma kevesebb az olíváénál. A legjobb rizottót rizskorpa olajjal lehet készíteni, dobva-rázva sütéshez legjobb a kókuszolaj, salátákra a dióolaj, sütemény sütéshez pedig a kendermag olaj.
Az olívaolaj pusztítja a rákos sejteket
Az extra szűz olívaolaj egyik összetevője, az oleokantal, anélkül pusztítja el a daganatos sejteket, hogy közben károsítaná az egészséges sejteket. Ezek ciklusát csupán ideiglenesen felfüggeszti, mintegy alvó állapotba juttatja őket. Egy nappal később az egészséges sejtek ciklusa újraindul. Laboratóriumban a daganatos sejtek 30-60 perc alatt elpusztultak.
Olívaolaj a szívroham megelőzésére
Az olívaolaj rendszeres fogyasztása drámai mértékben javítja a koszorúér-betegséggel összefüggő kémiai jelzéseket a szervezetben. Négy teáskanálnyi olívaolaj – körülbelül ennyi olívaolajat használnak a salátaöntetekhez – elég egy egészséges felnőtt étrendjében ahhoz, hogy hat hét leforgása alatt javulás mutatkozzon a vizeletben mérhető értékekben.